2011թ.-ի ընթացքում դոլարի փոխարժեքը չի գերազանցի 400 դրամը. պատգամավոր
ԵՐԵՎԱՆ, 24 հունվարի. /ԱՌԿԱ/. 2011թ.-ի ընթացքում ԱՄՆ դոլարի փոխարժեքը չի գերազանցի 400 դրամը, երկուշաբթի լրագրողներին ասաց ՀՅԴ ընդդիմադիր խմբակցության անդամ, ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերի մշտական խորհրդարանական հանձնաժողովի փոխնախագահ Արծվիկ Մինասյանը։
Հունվարի 10-24-ը հայկական արժույթն ԱՄՆ դոլարի նկատմամբ 3,94 կետով կամ 1,1 տոկոսով արժեզրկվել է (363,45-ից հասել է 367,39 դրամի)։ Ընդ որում, տարեսկզբից հայկական դրամի նկատմամբ ԱՄՆ դոլարի փոխարժեքի գագաթնակետը եղել է հունվարի 20-ը, երբ այն հաստատվել է 1 ամերիկյան դոլարի դիմաց 368,21 դրամ նիշում, իսկ դրա նվազագույնը՝ հունվարի 10-ին ($1-ի դիմաց 363,45 դրամ)։ Այսօրվա դրությամբ փոխարժեքը 367,39 դրամ է՝ մեկ ԱՄՆ դոլարի դիմաց։
Ըստ Մինասյանի, Կենտրոնական բանկը փոխարժեքային տատանումները որոշակի սահմաններում է պահպանելու։ Հակառակ դեպքում, ինչպես կարծում է խորհրդարանական հանձնաժողովի փոխնախագահը, Հայաստանը կարող է ՀՆԱ-ի 50 տոկոս արտաքին պարտքի թույլատրելի մակարդակի բարձրացմանը բախվի, ինչը ԿԲ-ի և կառավարության վրա լրացուցիչ ծանրաբեռնվածություն է նշանակում, այդ թվում միջազգային կառույցների կողմից։
Այդ իրավիճակում, ինչպես կարծում է պատգամավորը, ԿԲ-ն ամեն կերպ՝ այդ թվում արհեստական մեխանիզմների հաշվին, ձգտելու է որոշակի մակարդակում պահել փոխարժեքը։
Պատգամավորը նշեց նաև, որ ամերիկյան դոլարը շարունակելու է արժեզրկվել, քանի որ դրան է նպաստում ԱՄՆ դաշնային պահուստային համակարգի կողմից անցկացվող քաղաքականությունը։
«ԱՄՆ-ն էժան փողերի ճանապարհով է գնում, որ խրախուսի սեփական տնտեսության զարգացման համար ներդրումները, ինչը հակասում է մեր ազգային արժույթի ամրապնդման քաղաքականությանը և լրացուցիչ ծանրաբեռնվածություն է արտահանման համար»,- ասաց Մինասյանը։
2010թ.-ի դեկտեմբերին միջին հաշվարկային փոխարժեքը 360,21 դրամ է կազմել՝ 1 դոլարի դիմաց, ինչը 5,3 տոկոսով ցածր է անցած տարվա դեկտեմբերի համապատասխան ցուցանիշից։ -0-