2010 թ.-ին վճարային քարտերով իրականացված գործառնությունների ծավալն ավելացել է 30,4 տոկոսով
ԵՐԵՎԱՆ, 30 մարտի. /ԱՌԿԱ/. Հայաստանում 2010 թ.-ին վճարային քարտերով իրականացված գործառնությունների ծավալը կազմել է 588,4 մլրդ դրամ՝ 2009 թ.-ի համեմատ ավելանալով 30,4 տոկոսով: Միաժամանակ պլաստիկ քարտերով իրականացված գործառնությունների քանակը 2010 թ.-ին, նախորդ տարվա համեմատ, ավելացել է 27,6 տոկոսով և կազմել է շուրջ 11,3 մլն:
Ինչպես նշվում է «Գործառնություններ վճարային քարտերով» ՀՀ ԿԲ-ի զեկույցում, հաշվետու ժամանակահատվածում գործառնությունների առավել մեծ ծավալը (219.1 միլիարդ դրամ) բաժին է հասել VISA քարտին, իսկ իրականացված գործառնությունների թվով առաջին տեղում է ARCA քարտը՝ շուրջ 5,3 մլն ցուցանիշով:
Զեկույցի համաձայն՝ վճարային քարտերով իրականացված գործառնությունների ընդհանուր ծավալում VISA քարտի մասնաբաժինը կազմում է 39,2 տոկոս, ARCA քարտինը՝ 38,1 տոկոս, Master Card-ինը՝ 13,9 տոկոս և միջազգային այլ քարտերի մասնաբաժինը՝ 8,8 տոկոս:
Միաժամանակ շրջանառության մեջ գտնվող պլաստիկ քարտերի թիվը 2010 թ.-ի ընթացքում, 2009 թ.-ի համեմատ, ավելացել է 25,9 տոկոսով և կազմել 729 298: (1 դոլարը 368,65 դրամ է):-0-