Հայ ապահովագրողների ապահովագրավճարները IV եռամսյակում 3052,5 մլրդ դրամ են կազմել
ԵՐԵՎԱՆ, 30 մարտի.  /ԱՌԿԱ/. Հայկական ապահովագրական ընկերությունների ապահովագրավճարները 2010 թվականի չորրորդ եռամսյակում կազմել են շուրջ 3052,5 մլրդ դրամ՝ կրճատվելով 6,1 տոկոսով 2010 թվականի երրորդ եռամսյակի համեմատ։ Այս մասին հայտնում է 2010 թվականի չորրորդ եռամսյակում Ապահովագրական կազմակերպությունների գործունեության մասին Հայաստանի Կենտրոնական բանկի ամփոփագիրը։
Կենտրոնական բանկի տվյալների համաձայն՝ ապահովագրական ավանդների համախառն մեծությունը չորրորդ եռամսյակում կազմել է 8,3 մլրդ դրամ՝ երրորդ եռամսյակի համեմատ աճելով 25,4 տոկոսով։ Միաժամանակ այդ մեծությունից ավելի քան 4 մլրդ դրամ փոխանցվել է ապահովագրողներին։
Ինչպես վկայում են Կենտրոնական Բանկի վիճակագրական տվյալները, ապահովագրական վճարների ծավալը հաշվետու ժամանակահատվածում կազմել է 1746 մլն դրամ՝ նախորդ եռամսյակի համեմատ աճելով 31,9 տոկոսով։ Միաժամանակ ապահովագրական վճարների վերապահովագրման մասնաբաժինը կազմել է 535 մլն դրամ։
Միաժամանակ ապահովագրական ընկերությունների ապահովագրական պահուստների ծավալը 2010 թվականի դեկտեմբերի 31-ին մնացել է անփոփոխ երրորդ եռամսյակի համեմատ և կազմել է 2917 մլն դրամ։
Հայաստանում 2010 թվականի դեկտեմբերի 31-ի դրությամբ գործել է 11 ապահովագրական ընկերություն, սակայն ԿԲ հաշվետվությունում ընդգրկված է ինը ապահովագրողների ցուցանիշները։ Հանրապետության ապահովագրական շուկայի վերահսկումը 2006 թվականի հունվարի մեկից իրականացվում է ՀՀ Կենտրոնական բանկի կողմից, որի կազմում գործում է միասնական ֆինանսական վերահոսկողության համակարգ։ -0-