Առէկսիմբանկը միանվագ կրթաթոշակ տրամադրելու ավելի քան 500 հայտ է ստացել
ԵՐԵՎԱՆ, 4 մայիսի. /ԱՌԿԱ/. «Առէկսիմբանկ –Գազպրոմբանկի  խումբ»  ՓԲԸ-ն ավարտել է «Երկրի մասշտաբով, յուրաքանչյուր ուսանողի օգտին» խորագրով երկրորդ ուսանողական ակցիայի անցկացումը՝ ուղղված անվանական միանվագ կրաթոշակների տրամադրմանը:  Այս մասին չորեքշաբթի «ԱՌԿԱ» գործակալությանը տեղեկացրեցին բանկի մամուլի ծառայությունից:
Ինչպես հաղորդվում է տեղեկատվության մեջ, հայտադիմումներն ընդունվել են մարտի 9-ից ապրիլի 30-ը: Ակցիայի ընթացքում բանկը ստացել է ավելի քան 500 էլեկտրոնային հայտադիմում երկրի ինչպես պետական, այնպես էլ մասնավոր բուհերի բակալավրիատի, մագիստրատուրայի, ասպիրանտուրայի ուսանողներից և  ամբիոնների հայցորդներից:
«Ակցիայի նպատակն է օժանդակել երիտասարդ մասնագետների  կայացմանը բարձր առաջադիմությամբ աչքի ընկած և հասարակական կյանքում ակտիվություն ցուցաբերած ուսանողների կիսամյակային ուսման վարձի մասնակի կամ լրիվ վճարման միջոցով, ինչպես նաև դիտարկել հետագայում «Առէկսիմբանկ-Գազպրոմբանկի խումբ» ՓԲԸ-ում նրանց աշխատանքի տեղավորման հնարավորությունը»,- բանկի մամուլի ծառայությունից մեջբերեցին «Առէկսիմբանկ-Գազպրոմբանկի խմբի» հաճախորդների բազայի զարգացման և մարկետինգի ծառայության գլխավոր մասնագետ Ալեքսանդր Հակոբյանի խոսքերը:
Հայտադիմումները դիտարկվելու են բանկի կողմից ստեղծված փորձագետների հատուկ հանձնախմբի կողմից հետևյալ հիմնական չափանիշերի հիման վրա. ակադեմիական առաջադիմություն, հասարակական ակտիվություն, սոցիալական կարգավիճակ, ինչպես նաև միավորների հաշվեգրման սկորինգային համակարգի արդյունքներ:
Հաղորդագրության համաձայն՝ վերջնական արդյունքների ամփոփման համար հարցազրույցներ են  կազմակերպվելու 30 լավագույն թեկնածուների հետ: Հայտատուների հետ հարցազրույցներին մասնակցելու են ինչպես փորձագետների հանձնախմբի անդամները, այնպես էլ բանկի 2010 թվականի շահառուները:
25 շահառուների և հաղթողի անունները կհրապարակվեն բանկի կայքում հունիսի 2-ին:
Կրթաթոշակների չափը կազմելու է 40 հազ. դրամից  մինչև 300 հազ. դրամ:
Ինչպես նշվում է հաղորդագրության մեջ, «Առէկսիմբանկ-Գազպրոմբանկի խումբ» ՓԲԸ-ի ռազմավարությամբ նախատեսվում է իրականացնել սոցիալական բնույթի տարատեսակ ակցիաներ և ծրագրեր, որոնց ընդհանուր կարգախոսն է` «Երկրի մասշտաբով, յուրաքանչյուրի օգտին», որը բնակչության յուրաքանչյուր խմբի համար հնչում է յուրովի:
2010 թվականին Բանկը համանման ակցիա է անցկացրել, որում մասնակցել են Հայաստանի տարբեր տարածաշրջանների ավելի քան 500 ուսանող: Գլխավոր մրցանակը`  400 հազ. ՀՀ դրամ ($1,1 հազ.) ստացել է ԵՊՀ-ի ուսանողուհի Անուշ Մարտիրոսյանը:
«Առէկսիմբանկ –Գազպրոմբանկի  խումբ»  ՓԲԸ-ն ստեղծվել է 1998թ. Ռուսաստանի և Հայաստանի միջև ֆինանսական հոսքերի սպասարկման և ձեռնարկատիրության աջակցման նպատակով: Բանկի 100 տոկոս բաժնետոմսերի սեփականատերն է ռուսական «Գազպրոմբանկը» (ԲԲԸ):
2011 թ.-ի մարտի 31-ի դրությամբ բանկի ակտիվները կազմել են 80,7 մլրդ դրամ, պարտավորությունները՝ մոտ 65,7 մլրդ դրամ, ընդհանուր կապիտալը՝ 15,1 մլրդ դրամ, վարկային ներդրումները՝ շուրջ 55,4 մլրդ դրամ, պարտավորությունները հաճախորդների նկատմամբ՝ 33,9 մլրդ դրամ: Առաջին եռամսյակի արդյունքներով մաքուր շահույթը կազմել է մոտ  194,9 միլիոն դրամ: