Հայաստանում գնաճը 2011թ.-ի հուլիսին, 2010թ.-ի հուլիսի համեմատ, արձանագրվել է 6,3% -ի սահմաններում
ԵՐԵՎԱՆ, 2 օգոստոսի. /ԱՌԿԱ/. Հայաստանում գնաճն այս տարվա հուլիսին, 2010թ.-ի նույն ժամանակահատվածի համեմատ, արձանագրվել է 6,3 տոկոսի սահմաններում, ինչը հիմնականում պայմանավորված է պարենային ապրանքների (այդ թվում նաև ալկոհոլային խմիչքներն ու ծխախոտը) գների 9,6 տոկոսանոց և ոչ պարենային ապրանքների գների 3,1 տոկոսանոց աճով, հաղորդում է ՀՀ ազգային վիճակագրական ծառայությունը:
Տեղեկատվության համաձայն, հուլիսին, 2010թ.-ի հուլիսի համեմատ, ծառայությունների ոլորտում սակագների գներն ավելացել են 2,3 տոկոսով:
Սպառողական գների համաթիվը 2011 թ.-ի հունվար-հուլիսին, 2010 թ.-ի նույն ժամանակահատվածի համեմատ, կազմել է 109,4 տոկոս, այդ թվում նաև պարենային ապրանքների (այդ թվում նաև ալկոհոլային խմիչքներն ու ծխախոտը) համաթիվը կազմել է 114 տոկոս, ոչ պարենային ապրանքներինը՝ 103,1 տոկոս, իսկ ծառայությունների ոլորտի սակագներինը՝ 104,6 տոկոս:
Հունվար-հուլիսին սպառողական գների միջին ամսական աճը կազմել է 0,1 տոկոս, ինչը 0,4 տոկոսային կետով ցածր է նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի ցուցանիշից (0,5 տոկոս):
Միաժամանակ հուլիսին, հունիսի համեմատ, սպառողական գների համաթիվը կրճատվել է 3 տոկոսով: Հաշվետու ժամանակաշրջանում պարենային ապրանքների (այդ թվում նաև ալկոհոլային խմիչքներն ու ծխախոտը) գները ևս նվազել են 5,4 տոկոսով, ծառայությունների ոլորտի սակագների գները՝ 0,2 տոկոսով, իսկ ոչ պարենային ապրանքների գների մակարդակը չի փոխվել:
Ինչպես հաղորդում է վիճակագրական ծառայությունը, հուլիսին, հունիսի համեմատ, երկրի ուսումնասիրված բոլոր քաղաքներում սպառողական գները նվազել են 4,1-2,2 տոկոսով, միաժամանակ անկման ամենաբարձր ցուցանիշը գրանցվել է Թալին քաղաքում: Միաժամանակ մայրաքաղաքում սպառողական գները կրճատվել են 3 տոկոսով: