ՀՀ կառավարությունն ավելացրել է ԿԲ-ի տրամադրված մուրհակի չափը՝ 55,6 մլրդ դրամից հասցնելով 77,5 մլրդ դրամի
ԵՐԵՎԱՆ, 18 օգոստոսի. /ԱՌԿԱ/. ՀՀ կառավարությունը հինգշաբթի որոշում է ընդունել փոխարինել ավելի վաղ Կենտրոնական բանկին տրամադրված 55,6 մլրդ դրամի ցպահանջ անտոկոս մուրհակը 77,5 մլրդ դրամի նմանատիպ մուրհակով:
Ինչպես կառավարության նիստի ժամանակ պարզաբանեց ՀՀ ֆինանսների նախարար Վաչե Գաբրիելյանը, այս որոշումն ընդունվել է հաշվի առնելով այն, որ ըստ օրենքի՝ Հայաստանի կառավարությունը մուրհակի միջոցով ծածկում է ԿԲ-ի վնասները:
«Մենք թարմացնում ենք այդ գումարները՝ ելնելով ԿԲ-ի ֆինանսական տարվա արդյունքներից», – պարզաբանեց նա՝ հավելելով, որ ներկայիս ավելացումը հիմնականում նախորդ տարի փոխարժեքի տատանման արդյունք է:
«Կենտրոնական բանկի մասին» ՀՀ օրենքի պահանջներին համաձայն՝ եթե տարվա ընթացքում գործունեության վնասը գերազանցում է ԿԲ-ի պաշարները, ապա ՀՀ կառավարությունը ԿԲ-ի հաշվեկշռի հրապարակումից 30 օրվա ընթացքում որպես կապիտալում արվող ներդրում տրամադրում է անժամկետ պետական պարտատոմսեր:
ՀՀ կառավարությունը 2010 թ.-ի օգոստոսի 12-ին որոշում է ընդունել փոխարինել ավելի վաղ ԿԲ-ի տրամադրված 79,6 մլրդ դրամի պետական անտոկոս ցպահանջ մուրհակը 55,6 մլրդ դրամ մուրհակով: (1 դոլարը 367,09 դրամ է):-0-