ՊրոԿրեդիտ Բանկը Հայաստանում ավելի դինամիկ և ագրեսիվ ռազմավարություն կորդեգրի
ԵՐԵՎԱՆ, 4 հոկտեմբերի. /ԱՌԿԱ/. ՊրոԿրեդիտ Բանկը Հայաստանում գործունեություն կծավալի առավել դինամիկ և ագրեսիվ ռազմավարության շրջանակներում, ասաց ՊրոԿրեդիտ Հոլդինգի խորհրդի նախագահ Քրիստոֆ Ֆրեյտագը (Ghristoph Freytag):
«Վերջին երեք տարվա ընթացքում այն երկրների մեծ մասում, որտեղ գործում է ՊրոԿրեդիտ Հոլդինգը, այդ թվում՝ Հայաստանում, հաշվի առնելով տնտեսական բարդ իրավիճակը, մեզ համար շատ կարևոր էր կայունացնել իրավիճակը: Մենք զգուշությամբ էինք զարգացնում բանկը և մեր կրեդիտային պորտֆելը: Փառք Աստծո, Հայաստանի մեր բանկին հաջողվեց հաղթահարել ճգնաժամը»,- երեքշաբթի մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասաց նա:
Ֆրեյտագը նշեց, որ նոր ռազմավարության շրջանակներում բանկը մտադիր է բարձրացնել Հայաստանում անձնակազմի պրոֆեսիոնալ մակարդակը, ինչպես նաև կկենտրոնանա կառավարման հարցերի վրա:
ՊրոԿրեդիտ Բանկի գործադիր տնօրեն Ասմուս Ռոտնեն (Asmus Rotne) իր հերթին նշեց, որ բանկը ցանկանում է փոքր բիզնեսի համար Հայաստանում առաջատարի դիրք զբաղեցնել՝ ինչպես վարկերի տրամադրման հարցերում, այնպես էլ հաշիվների սպասարկման և դեպոզիտների ներգրավման ուղղությամբ:
«Մենք մտադիր ենք փոքր բիզնեսի համար կայուն և երկարատև գործընկեր լինել, տարբերվել բարձրորակ սպասարկման ապահովմամբ և աշխատակիցների պրոֆեսիոնալիզմով, ինչպես նաև մեր հաճախորդների նկատմամբ լինել բաց և թափանցիկ»,- ընդգծեց նա:
Խոսելով ֆիզիկական անձանց հետ աշխատելու մասին՝ Ռոտնեն ասաց, որ ՊրոԿրեդիտ Բանկն իր վրա է վերցնում «Հարևան բանկի» դերը և մտադիր է խթանել հաճախորդների ֆինանսական գրագիտությունը:
«Մենք կկենտրոնանանք կուտակումների իրականացման մշակույթի զարգացման վրա»,- ասաց նա՝ ավելացնելով, որ բանկը չի խթանելու ագրեսիվ սպառողական վարկավորումը, որպեսզի հաճախորդներն իրենց վրա պարտավորություններ չվերցնեն, որոնք այնուհետև ի վիճակի չեն լինի կատարել:
ՊրոԿրեդիտ Բանկը սկսել է իր գործունեությունը Հայաստանում 2008թ. փետրվարի 5–ին: Այն Հայաստանում բանկային և ֆինանսական ծառայությունների ամբողջական փաթեթ տրամադրող, 100% արտերկրյա կապիտալով բանկ է, որի գործունեությունը ուղղված է փոքր և միջին ձեռնարկությունների վարկավորմանը, ինչպես նաև ֆիզիկական անձանց բարձրորակ սպասարկմանը:
ՊրոԿրեդիտ Բանկի բաժնետեր են «ՊրոԿրեդիտ Հոլդինգ» ԲԸ-ն (ProCredit Holding AG) – 68.46% բաժնեմասով, «Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկը» (EBRD) – 16.67% բաժնեմասով , «Զարգացման Բանկը» (KfW) – 14.87% բաժնեմասով։
Հայկական ՊրոԿրեդիտ Բանկը ՊրոԿրեդիտ խմբի անդամ է, որը բաղկացած է Արևելյան Եվրոպայում, Աֆրիկայում և Լատինական Ամերիկայում գործող ֆինանսական կազմակերպություններից: Դրանց գործունեությունը կառավարվում և հսկվում է Ֆրանկֆուրտում (Գերմանիա) գտնվող «ՊրոԿրեդիտ Հոլդինգ» ԲԸ գլխավոր գրասենյակի կողմից: -0-