Հայաստանի բանկերի սեփական կապիտալը III եռամսյակում ավելացել է 9,65%-ով՝ հասնելով 361,2 մլրդ դրամի
ԵՐԵՎԱՆ, 7 նոյեմբերի. /ԱՌԿԱ/. Հայաստանի բանկերի սեփական կապիտալը 2011 թ.-ի երրորդ եռամսյակում, տարեսկզբի համեմատ, ավելացել է 9,65 տոկոսով և կազմել շուրջ 361,2 մլրդ դրամ:
Միաժամանակ բանկերի կանոնադրական կապիտալն ավելացել է 11,1 տոկոսով՝ հասնելով շուրջ 227,6 մլրդ դրամի, իսկ չտեղաբաշխված շահույթը՝ գրեթե 7,3 տոկոսով՝ հասնելով 102,4 մլրդ դրամի:
Բանկերի երրորդ եռամսյակի միջանկյալ ֆինանսական հաշվետվությունների տվյալների համաձայն՝ սեփական կապիտալի ցուցանիշով առաջատարի դիրքում է ԱԿԲԱ ԿՐԵԴԻՏ ԱԳՐԻԿՈԼ ԲԱՆԿԸ, որին բաժին է հասնում բանկերի սեփական կապիտալի համախառն ծավալի 12,12 տոկոսը (43,8 մլրդ դրամ): Միաժամանակ բանկի կանոնադրական կապիտալը կազմում է բանկերի կանոնադրական կապիտալի ընդհանուր ծավալի 13,71 տոկոսը (31,2 մլրդ դրամ), իսկ չտեղաբաշխված շահույթը՝ 4,9 տոկոս (շուրջ 5 մլրդ դրամ):
Սեփական կապիտալի մեծությամբ առաջատար բանկերի հնգյակում են հայտնվել Ամերիաբանկը (33,5 մլրդ դրամ), Արդշինինվեստբանկը (30,7 մլրդ դրամ), ՎՏԲ-Հայաստան բանկը (29,8 մլրդ դրամ) և HSBC բանկ Հայաստանը  (28,9 մլրդ դրամ):
2011 թ.-ի սեպտեմբերի 30-ի դրությամբ Հայաստանում գործում է 21 առևտրային բանկ և 425 մասնաճյուղ: (1 դոլարը – 379,35 դրամ է) –0—