«Ֆարմ Կրեդիտ Արմենիա» ՈւՎԿ-ի ընդհանուր վարկային պորտֆելը տասը ամսվա ընթացքում կազմել է շուրջ 2,26 մլրդ դրամ
ԵՐԵՎԱՆ, 17 նոյեմբերի. /ԱՌԿԱ/. «Ֆարմ Կրեդիտ Արմենիա» ՈւՎԿ-ի ընդհանուր վարկային պորտֆելը, այդ թվում նաև լիզինգը, 2011 թ.-ի հոկտեմբերի 31-ի դրությամբ կազմել է շուրջ 2,26 մլրդ դրամ՝ մեկ ամսվա ընթացքում ավելանալով 7,6 տոկոսով:
Ինչպես «ԱՌԿԱ» գործակալությանը տեղեկացրել է ընկերության գլխավոր տնօրեն Արմեն Գաբրիելյանը, ընկերությունը հաշվետու ժամանակաշրջանում կատարել է 1 054 գործարք, իսկ հաճախորդների բազայում ներառված է 890 մարդ:
Նրա խոսքերով՝ ընկերության վարկերի վերադարձի մակարդակն այս տարվա հոկտեմբերի 31-ի դրությամբ կազմել է ընդհանուր վարկային պորտֆելի 99,4 տոկոսը:
Գաբրիելյանը նաև նշել է, որ «Ֆարմ Կրեդիտ Արմենիան» Հայաստանի ֆինանսական ոլորտում միակ կոմերցիոն կոոպերատիվն է:
«Մեր կազմակերպությունը վարկեր է տրամադրում միայն գյուղական համայնքում գյուղատնտեսության, փոքր և միջին բիզնեսի զարգացման համար: Այս ոլորտում աշխատում են գրեթե ոչ բոլոր բանկերն ու վարկային կազմակերպությունները: Մեր վարկային ապրանքների պայմանները լուրջ մրցակցություն են ներկայացնում այս ծառայությունների ոլորտում», – ասել է նա:
Նշելով ընկերության առավելությունները՝ Գաբրիելյանն առանձնահատուկ նշել է գյուղտեխնիկայի և սարքավորումների լիզինգը:
«Այս բնագավառում մենք այս պահին առաջատարն ենք Հայաստանի ֆինանսական ոլորտում», – ավելացրել է նա:
«Ֆարմ Կրեդիտ Արմենիա» կոոպերատիվը հիմնադրվել է 2007 թ.-ի սեպտեմբերին: «ԱՌԿԱ» գործակալության տվյալների համաձայն՝ ընկերության ակտիվները 2011 թ.-ի սեպտեմբերի 30-ի դրությամբ կազմել են 2,5 մլրդ դրամ, պարտավորություններն՝ ավելի քան 2 մլրդ դրամ, իսկ ընդհանուր կապիտալը կազմել է 482 մլն դրամ:
ՀՀ ԿԲ տվյալների համաձայն՝ 2011 թ.-ի սեպտեմբերի 30-ի դրությամբ երկրում գործում է 31 վարկային կազմակերպություն՝ 70 մասնաճյուղով: Միաժամանակ կոոպերատիվ կազմակերպության ընդհանուր ակտիվներն ինը ամսվա արդյունքում կազմել են 109,7 մլրդ դրամ, կապիտալը՝ 42,5 մրդ դրամ, պարտավորությունները՝ 67,2 մլրդ դրամ: (1 դոլարը 384,9 դրամ է)-0-