HSBC Հայաստան բանկը խորհուրդ է տալիս հաճախորդներին ավելի պահպանող լինել հնարավոր ճգնաժամի պայմաններում
ԵՐԵՎԱՆ, 22 նոյեմբերի. /ԱՌԿԱ/. HSBC Հայաստան բանկը խորհուրդ է տալիս իր հաճախորդներին հետամուտ լինել ավելի պահպանող մոտեցումների հնարավոր ճգնաժամի պայմաններում, բանկը ևս հետամուտ է լինում այդ սկզբունքին, երեքշաբթի լրագրողներին ասել է «HSBC Հայաստան բանկ» ՓԲԸ-ի գլխավոր տնօրեն Ասթրիդ Քլիֆորդը (Astrid Clifford):
Խոսելով այս համատեքստում բանկի ռազմավարության մասին՝ նա նշել է, որ կառույցի քաղաքականության մեջ մեծ փոփոխություններ չեն սպասվում: «Մեր կառույցի կուլտուրան ինքնին բավականին պահպանողական է, այդ պատճառով մենք պետք է ոչ թե փոխենք մեր ռազմավարությունը, այլ ավելի պատրաստ և իրազեկված լինենք տեղի ունեցող փոփոխությունների մասին», – ասել է նա:
Միաժամանակ Քլիֆորդն ավելացրել է, որ բանկն իր հաճախորդներին միշտ այնպիսի խորհուրդներ է տալիս, որոնք երկարաժամկետ հեռանկարում օգնում են խուսափել բարդ իրավիճակներից: «Միաժամանակ մենք բավականին ակտիվ ենք, բացում ենք մասնաճյուղեր, ընդլայնում ենք մեր վարկային պորտֆելը, սակայն այս աճի հետ մեկտեղ կոնսերվատիզմը պահպանվում է», – ասել է նա:
«ԱՌԿԱ» գործակալության տվյալների համաձայն՝ 2011 թ.-ի սեպտեմբերի 30-ի դրությամբ «HSBC Հայաստան բանկ» ՓԲԸ-ի համախառն վարկային ներդրումները կազմել են 103,9 մլրդ դրամ:
«HSBC-Հայաստան բանկ» ՓԲԸ-ն «HSBC Bank plc» խմբի անդամ է, բացվել է Հայաստանում 1996 թ.-ին և երկրի առաջին միջազգային բանկն է: Բանկի բաժնետոմսերի 70 տոկոսը պատկանում է «HSBC Europe BV» հոլդինգային ընկերությանը, մնացած 30 տոկոսը՝ «Wings Establishment-ին: «HSBC Բանկ Հայաստան» ՓԲԸ-ն 2009 թվականի հունվարի վերջից NASDAQ OMX Արմենիա ֆոնդային բորսայի անդամ է:–0—