«Առէկսիմբանկ-Գազպրոմբանկի խումբ» ՓԲԸ-ն ֆինանսավորել է ժամանակակից համաշխարհային երաժշտության «1900+» համերգային նախագիծը
ԵՐԵՎԱՆ, 28 նոյեմբերի. /ԱՌԿԱ/. «Առէկսիմբանկ-Գազպրոմբանկի խումբ» ՓԲԸ-ն «Երկրի մասշտաբով` մշակույթի օգտին» սոցիալական ակցիայի շրջանակներում ֆինանսավորել է հանրահայտ դաշնակահար Հայկ Մելիքյանի «1900+» ժամանակակից երաժշտության համերգաշարի միջազգային խոշոր նախագիծը, «ԱՌԿԱ» գործակալությանը տեղեկացրեցին բանկի մամուլի ծառայությունից:
Տեղեկատվության համաձայն, համերգը տեղի է ունեցել նոյեմբերի 25-ին Առնո Բաբաջանյանի անվան համերգասրահում` ՀՀ մշակույթի նախարարության և Հայաստանում Լեհաստանի դեսպանատան աջակցությամբ:
«Նախագծի հիմնական նպատակն է հայ ունկնդրին ներկայացնել Հայաստանում դեռ չկատարված արտասահմանյան և հայ կոմպոզիտորների ստեղծագործությունները: Այն «1900+» շարքի չորրորդ համերգն է: Նախորդ տարիներին ներկայացվել են ռուսական, ֆրանսիական, չեխական և ճապոնական ժամանակակից երաժշտության ստեղծագործություններ, մինչդեռ այս տարվա ծրագրում ընդգրկված էր ժամանակակից հայ և լեհական կոմպոզիտորական դպրոցների երաժշտությունը», – նշվում է տեղեկատվության մեջ:
Ինչպես նշեցին մամուլի ծառայությունից, «Առէկսիմբանկ-Գազպրոմբանկի խումբ» ՓԲԸ-ն ակտիվ գործունեություն է ծավալում սոցիալական պատասխանատվության և բարեգործության ոլորտում` պարբերաբար անցկացնելով ակցիաներ «Երկրի մասշտաբով` յուրաքանչյուրի օգտին» ընդհանուր կարգախոսով և նախատեսված բնակչության տարբեր խմբերի համար:
Բանկի սոցիալական գործունեության հիմնական նպատակն է նպաստել մշակույթի և սպորտի զարգացմանը, մայրության և երեխաների պաշտպանությանը, ինչպես նաև օժանդակել բազմազավակ և անապահով ընտանիքների կայացմանը, 2-րդ համաշխարհային և ղարաբաղյան պատերազմների վետերաններին:
«Առէկսիմբանկ-Գազպրոմբանկի խումբ» ՓԲԸ-ն հիմնադրվել է 1998 թ.-ին: Բանկը ռուսական խոշորագույն «Գազպրոմբանկ» ԲԲԸ-ի 100 տոկոսանոց դուստր կառույցն է:-0-