Հոկտեմբերին փողի զանգվածի ծավալը ավելացել է 2,2%-ով՝ հասնելով 1043,4 մլրդ դրամի
ԵՐԵՎԱՆ, 1 դեկտեմբերի. /ԱՌԿԱ/. Փողի զանգվածի ծավալը Հայաստանում հոկտեմբերի վերջին, սեպտեմբերի համեմատ, ավելացել է 22,9 մլրդ դրամով կամ 2,2 տոկոսով և հոկտեմբերի վերջին կազմել է շուրջ 1043,4 մլրդ դրամ։
Ինչպես «ԱՌԿԱ» գործակալությանը հայտնեցին ՀՀ ազգային վիճակագրական ծառայությունից, ՀՀ Կենտրոնական բանկի նախնական տվյալներով` կանխիկ գումարի ծավալը բանկային համակարգից դուրս հոկտեմբերի վերջին շուրջ 327,1 մլրդ դրամ է կազմել՝ սեպտեմբերի վերջի 320,2 մլրդ դրամի համեմատ, ցպահանջ ավանդները (դրամով) 148,5 մլրդ դրամ են կազմել` նախորդ ամսվա վերջի 147,7 մլրդ դրամի համեմատ։
Ժամկետային ավանդների ծավալը հաշվետու ժամանակահատվածի վերջում 128,4 մլրդ դրամ է կազմել` սեպտեմբերի վերջի 124 մլրդ դրամի համեմատ։ Ընդ որում, արտարժույթով ավանդների ծավալը շուրջ  439,3 մլրդ դրամ է կազմել` նախորդ ամսվա վերջի 428,6 մլրդ դրամի համեմատ։
Արտարժույթով ավանդների մասնաբաժինը փողի զանգվածի կազմում հոկտեմբերի վերջին, սեպտեմբերի համեմատ, կազմել է 42,11 տոկոս:
Միաժամանակ փողի բազմարկիչը հոկտեմբերի վերջին 1,79 է կազմել՝ սեպտեմբերի համեմատ ավելանալով 0,04 կետով։ (1 դոլարը 381,8 դրամ է):-0-