Հայկական բանկերի կողմից ռեզիդենտ ձեռնարկությունների վարկավորման ծավալը դեկտեմբերին կրճատվել է 0,2%՝ մինչև 710,8 մլրդ դրամ
ԵՐԵՎԱՆ, 10 փետրվարի. /ԱՌԿԱ/. Հայաստանի առևտրային բանկերի կողմից ռեզիդենտ ձեռնարկություններին տրված վարկերի ծավալը 2011 թվականի դեկտեմբերին, նոյեմբերի համեմատ, կրճատվել է 0,2 տոկոսով՝ մինչև 710,8 մլրդ դրամ, նշվում է Հայաստանի Կենտրոնական բանկի կայքում:
Ինչպես նշվում է հաղորդագրությունում, դեկտեմբերին ձեռնարկատիրություններին տրված դրամային վարկերի ծավալը նախորդ ամսվա համեմատ աճել է 0,1 տոկոսով և կազմել ավելի քան 153,6 մլրդ դրամ, իսկ արտարժութային վարկերինը՝ կրճատվել է 0,3 տոկոսով՝ մինչև 557,2 մլրդ դրամ:
Աղբյուրի համաձայն՝ անհատ ձեռներեցներին դրամով տրված վարկերը դեկտեմբերին, նոյեմբերի համեմատ, կրճատվել են 0,1 տոկոսով մինչև շուրջ 151 մլրդ դրամ, իսկ արտարժույթով՝ 0,7 տոկոսով մինչև 537,7 մլրդ դրամ:
Միաժամանակ պետական ձեռնարկություններին տրամադրած դրամային վարկերն ավելացել են 11,6 տոկոսով՝ կազմելով ավելի քան 2,6 մլրդ դրամ, իսկ արտարժութային վարկերը՝ 12,9 տոկոսով՝ կազմելով 19,5 մլրդ դրամ: -0-