Ֆիզիկական անձանց դեպոզիտների շուկայում ՎՏԲ-Հայաստան բանկի մասնաբաժինը 2011թ.-ին աճել է 8,7%-ով՝ հասնելով 9,3%-ի
ԵՐԵՎԱՆ, 28 մարտի. /ԱՌԿԱ/. ՎՏԲ-Հայաստան բանկը 2011 թ.-ի արդյունքում բարելավել է իր դիրքը ֆիզիկական անձանց ավանդների ներգրավման վարկանիշում՝ շուկայի այդ հատվածում իր մասնաբաժինը ավելացնելով 8,7 տոկոսով՝ հասցնելով մինչև 9,3 տոկոսի:
«2011 թվականին ՎՏԲ-Հայաստան Բանկը շարունակեց իր ագրեսիվ գործունեությունը մանրածախ բիզնեսի տարբեր բնագավառներում և լավացրեց է իր առաջատար դիրքերը ՀՀ բնակչությանը տրամադրվող մանրածախ ծառայությունների շուկայում՝ Ֆիզիկական անձանց ավանդների ներգրավման վարկանիշում տեղափոխվելով 3-րդ հորիզոնականից 2-րդ հորիզոնական», – «ԱՌԿԱ» գործակալությանը տեղեկացրեցին բանկի մամուլի ծառայությունից:
Արդյունքում, հաճախորդներից ներգրավված միջոցների ծավալը կազմել է 79,5 մլրդ դրամ՝ հաշվետու ժամանակահատվածում ավելանալով 35,9 տոկոսով: Ընդ որում ֆիզիկական անձանց միջոցները ավելացել է 28.9 տոկոսով, 2010 թվականի նույն ժամանակաշրջանի համեմատ, հասնելով 47 մլրդ ՀՀ դրամի, իսկ իրավաբանական անձանց դեպոզիտների պորտֆելը՝ 32,5 մլրդ դրամով:
Ինչպես նշվում է տեղեկատվության մեջ, 2011 թ.-ին բանկը լրացրել է իր ծառայությունների և պրոդուկտների շարքը. մշակվել և ներդրվել են նոր քարտային տեսակներ, սպառողական վարկեր, ավտոմեքենայի ներկրման վարկեր, ընդլայնվել է դրամական փոխանցումների համակարգերի շարքը և այլն: Ֆիզիկական անձանց միջոցների հարաբերական աճը 2011 թվականին կազմել է 28.9 %, իսկ բացարձակ աճը` 10.6 մլրդ ՀՀ դրամ:
Միաժամանակ ֆիզիկական անձանց տրամադրած վարկերի ծավալը ավելացել է 44% կամ 15.0 մլրդ ՀՀ դրամով և 2011թ. արդյունքներով կազմել է 48.8 մլրդ ՀՀ դրամ: Այդպիսով ՎՏԲ-Հայաստան Բանկը գրավեց շուկայի զգալի մասը` 12.9% և տեղափոխվեց 2-րդ հորիզոնական: Տարվա ընթացքում վերանայվել և թարմացվել են ֆիզիկական անձանց վարկավորման բոլոր տեսակների պայմանները:
«Բանկի աշխատանքը 2011 թվականին ուղղված էր ոչ միայն ավանդային և վարկային պորտֆելի ավելացմանը և մանրածախ ծառայությունների իրացման արդյունավետության բարձրացմանը, այլև, նախևառաջ, մանրածախ ծառայությունների շարքի բարելավմանը, իրացման այլընտրանքային տարբերակների զարգացմանը», – նշվում է հաղորդագրության մեջ:
Միաժամանակ ՎՏԲ-Հայաստան բանկը պահպանել է իր առաջատար դիրքերը կորպորատիվ բանկային բիզնեսում` ավելացնելով իր մասը կորպորատիվ հաճախորդների վարկավորման շուկայում մինչև 11%:
Բանկը սպասարկում է կորպորատիվ հաճախորդների բոլոր դասակարգերին, մատուցելով նրանց բանկային համալիր ծառայություններ:
«ՎՏԲ-Հայաստան բանկ» ՓԲԸ-ն 2004 թ.-ի ապրիլին դարձել է ՎՏԲ միջազգային ֆինանսական խմբի մասնակից: «ՎՏԲ-Հայաստան բանկ» ՓԲԸ-ի 100-տոկոսանոց բաժնետերը «ՎՏԲ Բանկ» ԲԲԸ-ն է: ($1-389.22 դրամ) -0–