ՀՀ ԿԲ ընդհանուր ակտիվները 2011թ.-ի ընթացքում ավելացել են 19,6 տոկոսով՝ հասնելով 1 105,9 մլրդ դրամի
ԵՐԵՎԱՆ, 10 ապրիլի. /ԱՌԿԱ/. ՀՀ կենտրոնական բանկի ընդհանուր ակտիվները 2011թ.-ի ընթացքում, 2010թ.-ի համեմատ, ավելացել են 181,3 մլրդ դրամով կամ 19,6 տոկոսով՝ 2011թ.-ի դեկտեմբերի 31-ի դրությամբ կազմելով շուրջ 1 105,9 մլրդ դրամ: ԿԲ մամուլի ծառայության կողմից «ԱՌԿԱ» գործակալությանը տրամադրված ԿԲ հաշվեկշռի տվյալների հետ համաձայն՝ արտարժույթի ակտիվներին բաժին է հասել ընդհանուր ակտիվների 72,4 տոկոսը՝ 2010թ.-ի 79 տոկոսի դեմ:
Ինչպես հայտնի է դառնում հաշվեկշռից, 2011թ.-ի ընթացքում դրամական համարժեքով ԿԲ արտարժութային ակտիվներն ավելացել են 70,7 մլրդ դրամով կամ 9,7 տոկոսով և 2011թ.-ի դեկտեմբերի 31-ի դրությամբ կազմել ավելի քան 801,2 մլրդ դրամ:
Միաժամանակ հաշվետու ժամանակահատվածում  բանկերի և ֆինանսական հաստատությունների նկատմամբ արտարժույթով պահանջները կազմել են ավելի քան 236,4 մլրդ դրամ՝ հաշվետու ժամանակահատվածում ավելանալով 49,5 տոկոսով կամ 78,3 մլրդ դրամով: ԱՄՀ-ում տեղադրված արժութային ակտիվները դեկտեմբերի վերջին կազմել են 76,5 մլրդ դրամ՝ 2010թ.-ի վերջի 63,7 մլրդ դրամի դիմաց:
Տրամադրած տվյալների համաձայն՝ վաճառքի համար նախատեսված ԿԲ արտարժութային ակտիվների ծավալը կազմել է ավելի քան 1,6 մլն դրամ (2010թ.-ի համեմատ գրեթե 1,8 անգամ աճ):
Հաշվետու ժամանակահատվածում ֆինանսական գործիքներում ԿԲ ներդրումների ծավալը կազմել է ավելի քան 344,7 մլրդ դրամ՝ 2010թ.-ի վերջի 404,6 մլրդ դրամի դիմաց:
Արտարժույթով կանխիկ դրամական միջոցների ծավալը 2011թ.-ի դեկտեմբերի 31-ի դրությամբ կազմել է շուրջ 5 մլրդ դրամ (2010թ.-ի վերջին 7,6 մլրդ դրամ): Արտարժույթով ԿԲ այլ ակտիվները դեկտեմբերի վերջին կազմել են ավելի քան 1,2 մլրդ դրամ՝ ավելանալաով 40,4 տոկոսով:
Դրամով ակտիվները 2011թ.-ի վերջին կազմել են շուրջ 304,7 մլրդ դրամ՝ 2010թ.-ի վերջի 194,1 մլրդ դրամի դիմաց: Փաստացիորեն հաշվետու ժամանակահատվածում դրանք 110,6 մլրդ դրամով կամ գրեթե 1,6 անգամ ավելացել են: Հաշվեկշռի տվյալների համաձայն, վարկային ներդրումների և հետադարձ ՌԵՊՈ-ով պայմանագրերի ծավալն անցյալ տարվա վերջին կազմել է 149,2 մլրդ դրամ՝ մեկ տարվա ընթացքում ավելանալով 78,6 մլրդ դրամով, կամ գրեթե 2,1 անգամ:
Վաճառքի համար հասանելի դրամական ակտիվներով ԿԲ ներդրումները 2011թ.-ի դեկտեմբերի 31-ի դրությամբ կազմել են շուրջ 106,9 մլրդ դրամ՝ 2010թ.-ի վերջի 88,7 մլրդ դրամի դիմաց (20,5 տոկոսանոց աճ):
ԿԲ հիմնական միջոցների և ոչ նյութական ակտիվների ծավալը դեկտեմբերի 31-ի դրությամբ կազմել է շուրջ 39 մլրդ դրամ: Դրամով ԿԲ-ի այլ ակտիվները 2011թ.-ի ընթացքում 3,8 մլրդ դրամից հասել են շուրջ 6,3 մլրդ դրամի  ($1 – 391,14 դրամ): -0-