Գազպրոմբանկն ավելի քան 100 մլն ԱՄՆ դոլարի վարկեր և վարկային գծեր է տրամադրել «Առէկսիմբանկ-Գազպրոմբանկի խումբ ՓԲԸ-ին
ԵՐԵՎԱՆ, 22 մայիսի. /ԱՌԿԱ/. Ապրիլի 30-ի դրությամբ «Գազպրոմբանկ» ԲԲԸ-ն  տրամադրել է ավելի քան 100.0 մլն ԱՄՆ դոլարի վարկեր և վարկային գծեր «Առէկսիմբանկ-Գազպրոմբանկի խումբ» ՓԲԸ-ին, տեղեկացնում են բանկի մամուլի ծառայությունից:
Ինչպես նշված է հաղորդագրության մեջ, տրամադրված գումարից 50.0 մլն ԱՄՆ դոլար գումարն ուղղվել է «ՀայՌուսգազարդ» ՓԲԸ-ի նպատակային ֆինանսավորմանը` Հրազդանի ՀԷԿ-ի 5-րդ էներգաբլոկի արդիականացմանը, իսկ մնացած միջոցները` կորպորատիվ հաճախորդների և փոքր ու միջին բիզնեսի վարկավորմանը:
«Գազպրոմբանկե ԲԲԸ-ն  հանդիսանում է «Առէկսիմբանկ-Գազպրոմբանկի խումբ» ՓԲԸ 100% բաժնետերը: 2008թ.-ին «Գազպրոմբանկ» ԲԲԸ-ն ավելացրել է «Առէկսիմբանկ-Գազպրոմբանկի խումբ» ՓԲԸ–ի կանոնադրական կապիտալը 20 մլն, իսկ 2009թ-ին` ևս 10 մլն ԱՄՆ դորալով: Բանկի կանոնադրական կապիտալը 30.04.2012թ. դրությամբ կազմել է 31.5 մլն ԱՄՆ դոլար: 2012թ-ին «Գազպրոմբանկ» ԲԲԸ-ն մտադիր է ավելացնել Բանկի կանոնադրական կապիտալը 10 մլն ԱՄՆ դորալով: –0-