Հունաստանին պարտքի կրկնակի ռեստրուկոտւրիզացիա կպահանջվի. ԶԼՄ
ԵՐԵՎՍՆ, 25 հուլիսի. /ԱՌԿԱ/. Հունաստանը, հավանաբար, պարտքի ռեստրուկտուրիզացիայի կարիք կունենա երկրորդ անգամ, քանի որ երկիրն ի վիճակի չէ մարել առկա պարտքերը, հայտնում է Ռոյթերս գործակալությունը` հղում անելով ԵՄ-ում ունեցած աղբյուրներին:
Գործակալության զրուցակցի խոսքով, հունական պարտքի (որը գնահատվում է 200 միլիարդ եվրո) ռեստրուկտուրիզացիայի հետ կապված ծախսերը կարող են ընկնել ԵԿԲ-ի և եվրագոտու երկրների ուսերին, գրում է ՌԻԱ Նովոստին:
«Հունաստանում ոչինչ չի արվել վերջին երեք-չորս ամիսների ընթացքում: Իրավիճակը մշտապես վատանում է»,- ասել է ԵՄ-ի աղբյուրը:
Մակրատնտեսական տվյալները նույնպես խոսում են երկրի տնտեսական իրավաիճակի վատացման մասին: Այսպես, երեքշաբթի երկրի վարչապետ Անտոնիս Սամարասը հայտարարել է այն մասին, որ Հունաստանի ՀՆԱ-ն կարող է ընթացիկ տարում կրճատվել ավելի քան 7 տոկոսով` ապրիլին կանխատեսվող 5 տոկոսի փոխարեն:
Հունաստանը ստանում է ԵՄ-ի և ԱՄՀ-ի վարկային բազմամիլիարդ աջակցությունը բյուջետային տնտեսման ծրագրի դիմաց: Ծրագրի կատարումը փաստացի դադարեցվել է ապրիլի վերջին: Մայիսին և հունիսին երկրում անցկացվել են վաղաժամ ընտրությունների երկու ռաունդներ, երկրորդ քվեարկության արդյունքներով ձևավորվել է կոալիցիոն եռակուսակցական կառավարություն:
Հունաստանն ավելի վաղ պարտավորվել է մինչև 2015 թվականը 11,5 միլիարդ եվրո տնտեսելու հնարավորություններ, որպեսզի կարողանա տեղավորվել պակասուրդի նվազման ծրագրում: Առայժմ էկոնոմիկայի նախարար Յանիս Ստուրնարասին հաջողվել է գտնել 8 միլիարդ եվրոյով ծախսերի կրճատման հնարավորություններ, և վերջին օրերին Աթենքում շարունակվել են լարված խորհրդատվություններ մնացած գումարի վերաբերյալ: -0-