Doing Business վարկանիշում Հայաստանի թռիչքաձև աճը լավագույններից է նրա ողջ պատմության ընթացքում. փորձագետ
ԵՐԵՎԱՆ, 23 հոկտեմբերի. /ԱՌԿԱ/. Թռիչքաձև աճը, որ գրանցել է Հայաստանը Doing Business վարկանիշում, լավագույններից մեկն է նրա պատմության ընթացքում, ասաց Ամերիաբանկի զարգացման տնօրեն Տիգրան Ջրբաշյանը` պատասխանելով «ԱՌԿԱ» գործակալության հարցին։
Համաշխարհային բանկի և Միջազգային ֆինանսական կորպորացիայի հրապարակած Doing Business-ի տարեկան վարկանիշում Հայաստանը բարձրացել է 12 կետով և այժմ զբաղեցնում է 32-րդ հորիզոնականը: Doing Business-ի պաշտոնական կայքում հրապարակված տվյալների համաձայն, նոր վարկանիշում Հայաստանը գտնվում է Նիդեռլանդների (31-րդ տեղ) և Բելգիայի (33-րդ տեղ) մեջտեղում՝ հետևում թողնելով Ֆրանսիային (34-րդ տեղ), Իսրայելին (38-րդ տեղ), Հարավաֆրիկյան Հանրապետությանը (38-րդ տեղ), Իսպանիային (44-րդ տեղ):
«Սա լավ ցուցանիշ է տարեկան կտրվածքով կտրուկ բարձրացման տեսանկյունից։ Կարծում եմ`այդ ցուցանիշը Doing Business–ի ողջ պատմության ընթացքում միակ կամ ամենալավ թռիչքաձև ցուցանիշներից մեկն է»,– երեքշաբթի մամուլի ասուլիսի ընթացքում ասաց Ջրբաշյանը։
Նա միաժամանակ նշեց, որ այսպիսի արդյունքը կանխատեսելի էր։ «Նախորդ տարի մենք ասել ենք՝  քանի որ վերլոծությունը որոշակի բարեփոխծումների իրականացումից ավելի վաղ է կատարվել, հետևաբար, դրանց ամբողջ դրական արդյունքն արտացոլվել է նախորդ ցուցանիշում»,– պարզաբանեց նա։
«Այդ ինդիկատորը վկայում է, որ որոշակի բարեփոխումներ են իրագործվել, սակայն, արդյո՞ք, դրանք կունենան արկարաժամկետ ազդեցություն, կհանգեցնե՞ն տնտեսական բարեկեցության և զարգացման, կստեղծե՞ն ավելի նպաստավոր պայմաններ երկարաժամկետ ներդրումների համար, կախված է բազմաթիվ գործոններից»,– ասաց նա։
Ջրբաշյանն ավելացրեց, որ այս ցուցանիշը դրական ազդեցություն կունենա Հայաստանի միջազգային վարկանիշի վրա։
Փորձագետը միաժամանակ ընդգծեց, որ չարժե գայթակղվել այդ ցուցանիշով կամ «վերածել այն միակ ֆետիշի, որով կարելի է գրավել աշխարհը»։ «Բայց դրա ճիշտ և հմուտ օգտագործումը կարող է նպաստել դեպի երկիր արտասահմանյան ներդրողների ներգրավմանը»,– նշեց Ջրբաշյանը։
Ինչպես նշեց Մինասյանը, մի շարք ցուցանիշների նվազումը չի նշանակում, թե Հյաաստանը բարեփոխումներ չի իրականացրել այդ ուղղություններով, պարզապես «այդ ոլորտներում այլ երկրներն ավելի ակտիվ են եղել»։
Համաշխարհային կտրվածքով՝ Սինգապուրը յոթերորդ տարին անընդմեջ պահպանում է գործարարությամբ զբաղվելու դյուրինությամբ առաջատարի դիրքը՝ համաշխարհային վարկանիշային աղյուսակում զբաղեցնելով առաջին հորիզոնականը: Նրան են միացել գործարարության համար առավել բարենպաստ կանոնակարգեր ունեցող 10 տնտեսությունների ցանկում ընդգրկված երկրները՝ Հոնգ Կոնգի հատուկ վարչական շրջանը, Չինաստանը, Նոր Զելանդիան, Միացյալ Նահանգները, Դանիան, Նորվեգիան, Միացյալ Թագավորությունը, Կորեայի Հանրապետությունը, Վրաստանը և Ավստրալիան:
Արևելյան Եվրոպայի և Կենտրոնական Ամերիկայի երկրներն այս տարի ընդհանուր առմամբ առաջ են անցել Արևելյան Ասիայի և Խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանի երկրներից: Այսպիսով՝ ՏՀԶԿ անդամ-երկրներից հետո այդ տարածաշրջանը երկրորդն է աշխարհում ձեռնարկատիրական գործունեություն ծավալելու համար բարենպաստ պայմաններ ստեղծելու առումով: