ՀՀ առևտրային բանկերի կողմից ռեզիդենտ տնտեսության մեջ արված վարկային ներդրումները հոկտեմբերին ավելացել են 0,2%-ով՝ գերազանցելով 1 449 մլրդ դրամը
ԵՐԵՎԱՆ, 30 նոյեմբերի. /ԱՌԿԱ/. Հայաստանի առևտրային բանկերի կողմից  ռեզիդենտ տնտեսություն ուղղված վարկերը 2012թ.-ի հոկտեմբերին, սեպտեմբերի համեմատ, ավելացել են 0,2 տոկոսով և հոկտեմբերի 30-ի դրությամբ կազմել են ավելի քան 1 449  մլրդ դրամ,  ներկայացված է ՀՀ ԿԲ կայքում:
Ինչպես նշվում է հաղորդագրության մեջ, դրամով տրամադրված վարկերը հոկտեմբերին, սեպտեմբերի համեմատ, աճել են 0,9 տոկոսով՝ կազմելով ավելի քան 517,4 մլրդ դրամ: Միաժամանակ արտարժույթով վարկերը կրճատվել են 0,1%-ով և կազմել են ավելի քան 932,2 մլրդ. դրամ։
Աղբյուրի համաձայն՝ բանկերի համախառն վարկային ներդրումների ամենամեծ տեսակարար կշիռը բաժին է հասնում արդյունաբերության ոլորտին (24,5 տոկոս), այս ոլորտին հաշվետու ժամանակահատվածում բանկերը շուրջ 355,8 մլրդ դրամ են ուղղել (աճը նախորդ ամսվա ցուցանիշի համեմատ կազմել է 0,6 տոկոս):
Երկրորդ տեղում է առևտրի ոլորտը՝ 21,9 տոկոս մասնաբաժնով, որի վարկավորումը անցյալ ամսվա համեմատ կրճատվել է 1,3 տոկոսով և կազմել է շուրջ 317,8 մլրդ դրամ:
Երրորդ տեղում են սպառողական վարկերը՝ 19,2 տոկոս մասնաբաժնով, որոնց մասնաբաժինը սեպտեմբերի համեմատ ավելացել է 2 տոկոսով: Առևտրային բանկերի սպառողական վարկերը Հայաստանի ռեզիդենտ տնտեսությունում հոկտեմբերի վերջին կազմել են շուրջ 277,6  մլրդ դրամ: