Գնաճը Հայաստանում 2012 թ.-ի նոյեմբերին, հոկտեմբերի համեմատ, գրանցվել է 3,6%–ի մակարդակում
ԵՐԵՎԱՆ, 30 նոյեմբերի. /ԱՌԿԱ/. Գնաճը Հայաստանում 2012 թվականի նոյեմբերին, նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ, 3,6% է կազմել, ինչը հիմնականում պայմանավորված է ոչ պարենային ապրանքների գների 5,8-տոկոսանոց, ոգելից խմիչքի և ծխախոտի՝ 4,6-տոկոսանոց և պարենամթերքի՝ 3,8-տոկոսանոց աճով, հայտնում է ՀՀ ազգային վիճակագրական ծառայությունը:
Միաժամանակ 2012 թվականի հունվար-նոյեմբերին, 2011 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատ, սպառողական գների ինդեքսը կազմել է 102,5 տոկոս, իսկ ոչ պարենային ապրանքներինը՝ 101,9 տոկոս, ոգելից խմիչքի և ծխախոտի գների ինդեքսը՝ 105,1 տոկոս, ոչ պարենային ապրանքներինը՝ 104,5 տոկոս, ծառայությունների սակագներինը՝ 102,1 տոկոս:
Միաժամանակ նոյեմբերին, հոկտեմբերի համեմատ, սպառողական գներն աճել են 1,4 տոկոսով: Հաշվետու ժամանակահատվածում պարենամթերքի գները (ներառյալ ոգելից խմիչքը և ծխախոտը) նույնպես աճել են 2,4 տոկոսով, իսկ ոչ պարենային ապրանքների գների և ծառայությունների ոլորտի սակագների աճը կազմել է, համապատասխանաբար, 0,5 և 0,1 տոկոս:
Հանրապետության Ազգային վիճակագրական ծառայության տվյալներով, տնտեսական ակտիվության աճը 2012 թվականի հոկտեմբերին, 2011 թվականի հոկտեմբերի համեմատ, կազմել է 4,9 տոկոս: