Ամերիաբանկը դարձել է Ղազախստանի առաջատար բանկի ակրեդիտիվ հաստատող բանկ
ԵՐԵՎԱՆ, 30 նոյեմբերի. /ԱՌԿԱ/. Ամերիաբանկը ներկայանում է հայկական բանկի համար եզակի գործարքով. բանկը հանդես է գալիս ոչ միայն որպես ակրեդիտիվ թողարկող բանկ, այլ նաև որպես ակրեդիտիվ հաստատող բանկ:
Ինչպես «ԱՌԿԱ» գործակալությանը հայտնեցին բանկի մամուլի ծառայությունից, Ամերիաբանկը հաստատել է ակրեդիտիվ խոշորագույն բանկային խմբի անդամ հանդիսացող ղազախական հեղինակավոր բանկի համար:
«Հայկական արտահանող կազմակերպության օգտին թողարկված ակրեդիտվի հաստատումը Ամերիաբանկի կողմից կխթանի հայրենական արտադրանքի արտահանումը, ինչպես նաև կնպաստի արտահանման շուկաների ընդլայնմանը»,- ասվում է հաղորդագրության մեջ:
Շնորհիվ ֆինանսական շուկայում ձեռք բերած ճանաչման` որպես հուսալի և կայուն գործընկեր, Ամերիաբանկը հնարավորություն է ստանում ակտիվորեն համագործակցել օտարարերկրյա հեղինակավոր բանկերի հետ` իր հաճախորդների առևտրի ֆինանսավորման գործարքների ընդլայնման ուղղությամբ:
Ընթացիկ տարվա 10 ամսվա կտրվածքով Ամերիաբանկի ակրեդիտիվների ընդհանուր ծավալը կազմել է շուրջ 19 մլրդ դրամ` գերազանցելով նախորդ տարվա նույն ժամանակաշրջանի ցուցանիշը 124 %-ով: