Հայաստանի կառավարության պարտքը բանկերին հոկտեմբերի վերջի դրությամբ 161.3 մլրդ դրամ է կազմել
ԵՐԵՎԱՆ, 18 դեկտեմբերի. /ԱՌԿԱ/. Հայաստանի կառավարության պարտքն առևտրային բանկերին 2012 թվականի հոկտեմբերի 30–ին կազմել է 161.3 մլրդ դրամ` սեպտեմբերի համեմատ ավելանալով 3.5 տոկոսով, ասվում է Հայաստանի Կենտրոնական բանկի կայքում։
Միաժամանակ, կառավարության զուտ պարտավորություններն առևտրային բանկերի նկատմամբ կազմել են 82.3 մլրդ դրամ` սեպտեմբերի 70.6 մլրդ դրամի դիմաց (աճը` մոտ 16,5%)։
Միաժամանակ, ԿԲ տվյալներով, առևտրային բանկերի պարտավորությունները կառավարության առջև հոկտեմբերին կազմել են 78.9 մլրդ դրամ` այս տարվա սեպտեմբերի համեմատ կրճատվելով 7.2 տոկոսով։
Միաժամանակ, Հայաստանի ԿԲ–ի նկատմամբ առևտրային բանկերի պահանջը հոկտեմբերին կազմել է 271.7 դրամ` սեպտեմբերի համեմատ աճելով 4.6 տոկոսով։
ԿԲ–ի նկատմամբ առևտրային բանկերի զուտ պահանջները հոկտեմբերին կազմել են 142.7 մլրդ դրամ։ Հոկտեմբերին սեպտեմբերի համեմատ ԿԲ–ի նկատմամբ առևտրային բանկերի պարտավորությունների 0.7–տոկոսանոց աճ է գրանցվել` մինչև 128.9 մլրդ դրամ։