ՀՀ բանկերի կողմից II եռամսյակում մասնավոր ձեռնարկությունների վարկավորումն նվազել է 1%-ով` հասնելով 962,1 մլրդ դրամի
ԵՐԵՎԱՆ, 27 օգոստոսի. /ԱՌԿԱ/. 2013թ.-ի երկրորդ եռամսյակում ՀՀ բանկերի կողմից մասնավոր ձեռնարկությունների վարկավորումը նվազել է 1 տոկոսով՝ հասնելով շուրջ 962,1 միլիարդ դրամի:
Բանկերի երկրորդ եռամսյակի արդյունքների վերաբերյալ միջանկյալ ֆինանսական հաշվետվությունների տվյալների համաձայն, 2013թ.-ի հունիսի 30-ի դրությամբ հաճախորդներին տրամադրած վարկերի և այլ փոխառությունների ծավալը կազմել է 1 677,1 միլիարդ դրամ՝ 2013թ.-ի առաջին եռամսյակի սկզբում գրանցված 1 646,6 միլիարդ դրամի դիմաց: Փաստորեն մասնավոր ձեռնարկությունների վարկավորմանը բաժին է հասել բանկային համակարգի ընդհանուր վարկային պորտֆելի 57,37 տոկոսը:
Ինչպես ցույց է տալիս «ԱՌԿԱ» գործակալության կատարած վերլուծությունը, 2013թ.-ի հունիսի վերջի դրությամբ մասնավոր ձեռնարկությունների վարկավորման շուկայում առաջատարի դիրքում է Ամերիաբանկը, որի մասնաբաժինը Հայաստանի բանկային համակարգի կողմից շուկայի այդ հատվածի վարկավորման ընդհանուր ծավալում կազմել է 13,2 տոկոս: Ամերիաբանկի վարկային ընդհանուր պորտֆելում 75,30 տոկոսը կամ 126,6 միլիարդ դրամը բաժին է ընկնում մասնավոր ձեռնարկությունների վարկավորմանը:
Մասնավոր ձեռնարկությունների վարկավորման ցուցանիշով առաջատարների թվում պետք է նշել նաև HSBC-Հայաստան բանկը (115,8 միլիարդ դրամ), ՎՏԲ-Հայաստան բանկը (105,3 միլիարդ դրամ), Հայբիզնեբանկը (86,5 միլիարդ դրամ) և Արդշինինվեստբանկը  (76,6 միլիարդ դրամ): Այս բանկերի ընդհանուր վարկային պորտֆելում այս ցուցանիշի տեսակարար կշիռը կազմել է, համապատասխանաբար, 84,13%, 52,79%, 69,85% և 51,81%:
Միաժամանակ որոշ բանկեր տեղեկատվություն են ներկայացնում մասնավոր հատվածին փոքր և միջին ձեռնարկությունների, ինչպես խոշոր ընկերությունների շրջանում վարկերի բաշխման մասին: Մասնավորապես, Ամերիաբանկի կողմից մասնավոր ձեռնարկություններին տրամադրած վարկերի ընդհանուր պորտֆելից 103,9 միլիարդ դրամը բաժին է հասել խոշոր ձեռնարկություններին, 22,7 միլիարդ դրամը՝ փոքր և միջին ձեռնարկություններին, HSBC- բանկ Հայաստանի շուրջ 81,7 միլիարդ դրամը բաժին է հասել խոշոր ձեռնարկություններին, 34,1 միլիարդ դրամը՝ փոքր և միջին ձեռնարկություններին:
ՎՏԲ –Հայաստան Բանկի 61,8 մլրդ դրամը բաժին է հասել խոշոր ձեռնարկություններին, փոքր և միջին ձեռնարկություններին՝ 43,4 մլրդ դրամ։