ՀՀ առևտրային բանկերի կողմից տրված հիփոթեքային վարկերի ծավալը հուլիսին ավելացել է 1,9% –ով` կազմելով 135,3 մլրդ դրամ
ԵՐԵՎԱՆ, 10 սեպտեմբերի. /ԱՌԿԱ/.  ՀՀ առևտրային բանկերի կողմից տրված հիփոթեքային վարկերի ծավալը 2013թ.-ի հուլիսին կազմել է 135,3 մլրդ դրամ՝ նախորդ ամսվա համեմատ ավելանալով 1,9 տոկոսով, տեղեկացվում է Հայաստանի Կենտրոնական բանկի 2013թ.–ի հուլիսի տեղեկագրում։
Միաժամանակ տրամադրված հիփոթեքային վարկերի ընդհանուր պորտֆելում դրամային վարկերի ծավալը կազմել է 65,6 մլրդ դրամ` հունիսի համեմատ ավելանալով  1,2 տոկոսով, իսկ արտարժութային վարկերի ծավալը`  69,6 մլրդ դրամ` նախորդ ամսվա համեմատ ավելանալով  2,5 տոկոսով։
Միաժամանակ սպառողական վարկերի ծավալը հաշվետու ժամանակահատվածում կազմել է 331,7 մլրդ դրամ (աճը` 0,7%), որից  273,7 մլր դրամը (աճը`0,3%)` դրամով և 58  մլրդ դրամը (աճը` 2,8%)` արտարժույթով։
Պլաստիկ քարտերով ձևակերպված վարկերը հուլիսին կազմել են 111,9 մլրդ դրամ (աճը` 3,3%), իսկ ավտովարկերը` 17,6 մլրդ  դրամ (աճը` 1%), ոսկու գրավով վարկերը` 100,6 մլրդ դրամ (անկումը` 3,7%), կենցաղային տեխնիկայի գնման վարկերը` 21 մլրդ դրամ (աճը` 3,6%), այլ սպառողական վարկերը` 80,6 մլրդ դրամ (աճը` 2,1%)։
ԿԲ տվյալների համաձայն, ՀՀ առևտրային բանկերի կողմից ռեզիդենտներին տրամադրված վարկերը 2013թ.–ի հուլիսին կազմել են 1 675,9 մլն դրամ, որից 608,3  մլրդ դրամը` դրամով և 1067,5 մլրդ դրամը` արտարժույթով (ռեզիդենտներին տրամադրված վարկերի ընդհանուր ծավալի 63,7 տոկոսը) ($1` 411,50 դրամ)։  –0–