Հայաստանը KfW–ից արտոնյալ վարկեր և դրամաշնորհներ կստանա 112,75 մլն եվրոյի չափով
ԵՐԵՎԱՆ, 5 նոյեմբերի. /ԱՌԿԱ/. Հայաստանը 112,75 մլն եվրո ընդհանուր գումարի չափով արտոնյալ վարկեր և դրամաշնորհներ կստանա KfW բանկից` տարբեր ծրագրերի իրականացման նպատակով։ Միջոցները կտրամադրվեն երեքշաբթի ՀՀ ֆինանսների նախարար Դավիթ Սարգսյանի և ՀՀ-ում ԳԴՀ արտակարգ և լիազոր դեսպան Ռայներ Մորելի կողմից ստորագրված Հայաստանի Հանրապետության կառավարության և Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության կառավարության միջև 2012 թվականի ֆինանսական համագործակցության մասին համաձայնագրի շրջանակում:
Համաձայնագիրը, որի շրջանակում ՀՀ կառավարությունը կկարողանա արտոնյալ միջոցներ ստանալ KfW գերմանական բանկից, մշակվել է 2012թ.–ին։
Մասնավորապես «Հոսանքահաղորդման համակարգ» (Հայաստան-Վրաստան բարձրավոլտ հոսանքահաղորդման գիծ) բաց ծրագրի շրջանակում նախատեսվում է մինչև 75 մլն եվրո գումարի չափով վարկ։
Նաև «Ախուրյան գետի ջրային ռեսուրսների ինտեգրված կառավարում, 1-ին փուլ» ծրագրի համար մինչև 18 մլն 500 հազար եվրո գումարի չափով վարկ:
Գերմանա-հայկական հիմնադրամ (ԳՀՀ) «Կայուն տնտեսական զարգացում» առաջնահերթ ոլորտի ծրագրի համար մինչև 15 մլն եվրո գումարի չափով վարկ։
Բացի այդ, մինչև 750 հազար եվրո գումարի չափով  դրամաշնորհ կհատկացվի` «Կայուն տնտեսական զարգացում» առաջնահերթ ոլորտի ծրագրի իրականացման և աջակցության համար անհրաժեշտ օժանդակող հարակից միջոցառումների համար։
Մինչև 2 մլն եվրո գումարի չափով դրամաշնորհ է նախատեսված «Վերականգնվող էներգակիրների աջակցություն, 3-րդ փուլ» ծրագրի իրականացման և աջակցության համար անհրաժեշտ օժանդակող հարակից միջոցառումների համար։
Մինչև 1 մլն 500 հազար եվրո գումարի չափով դրամաշնորհ կտրամադրվի «Համայնքային ենթակառուցվածք, 2-րդ փուլ» ծրագրի իրականացման և աջակցության համար անհրաժեշտ օժանդակող հարակից միջոցառումների համար:
Հոկտեմբերի 24–ի տվյալներով, Հայաստանում գործունեության ամբողջ ընթացքում KfW ֆինանսավորման ծավալը երկրում գերազանցել է 0,5 մլրդ եվրոն։ –0–