Հայկական երեք ապահովագրական ընկերությունների ԱՊՊԱ փոխհատուցումների վճարները 10 ամիսներին կազմել են 9 մլրդ դրամ
ԵՐԵՎԱՆ, 13 նոյեմբերի. /ԱՌԿԱ/. Հայկական երեք ապահովագրական ընկերությունների ԱՊՊԱ փոխհատուցումների վճարները 2013 թվականի հունվար–հոկտեմբերն ընկած ժամանակահատվածում կազմել են ապահովագրական շուկայի փոխհատուցումների ողջ ծավալի 68,3 տոկոսը կամ մոտ 9 մլրդ  դրամ, նշվում է Հայաստանի ավտոապահովագրողների բյուրոյի կայքում։
Հաղորդագրության համաձայն` միաժամանակ Հայաստանում գործող բոլոր ապահովագրական ընկերությունների փոխհատուցումների ընդհանուր ծավալը 2013 թվականի 10 ամիսներին կազմել է մոտ 13,1 մլրդ դրամ։
Ավտոապահովագրողների բյուրոյի տվյալներով, ԱՊՊԱ փոխհատուցումների վճարների ծավալով առաջին տեղում է «Ռոսգոսստրախ–Արմենիա» ապահովագրական ընկերությունը (4 235,3 մլն դրամի)։ Այնուհետև ԻՆԳՈ Արմենիան է` ավելի քան 2 822,4 մլն դրամով և Ռեսոն` ավելի քան 1 944,9 մլն դրամով։
Միաժամանակ, հաշվետու ժամանակահատվածում առաջատար եռյակի ԱՊՊԱ փոխհատուցման հայտերի թիվը 44379 է կազմել։
Ինչպես նշվում է Բյուրոյի կայքում, ընդհանուր առմամբ Հայաստանի ապահովագրական հատվածի վնասաբերության ցուցանիշը 2013թ.–ի հունվար–հոկտեմբեր ամիսներին կազմել է 77 տոկոս, ինչը 4 տոկոսով ավել է հունվար–օգոստոսի ցուցանիշից։
Ապահովագրական շուկայի վերահսկողությունը 2006 թվականի հունվարի 1–ից իրականացնում է Կենտրոնական բանկը, որի կազմում գործում է միասնական ֆինանսական վերահսկման համակարգը։ -0