Անելիք Բանկն աշխատավարձերի բարձրացմամբ կփոխհատուցի իր աշխատակիցների կուտակային կենսաթոշակային հիմնադրամին կատարվող վճարները
ԵՐԵՎԱՆ, 26 դեկտեմբերի. /ԱՌԿԱ/. «Անելիք Բանկ» ՓԲԸ-ն, առաջնորդվելով բանկի սոցիալական պատասխանատվության սկզբունքով, 2014 թվականի փետրվարի 1-ից կվերանայի աշխատակիցների աշխատավարձերը: Ինչպես հաղորդում է Անելիք Բանկի մամուլի ծառայությունը, նման կերպ բանկը, փաստորեն, կփոխհատուցի իր աշխատակիցների պարտադիր կուտակային կենսաթոշակային հիմնադրամին կատարվող վճարները` հոգ տանելով նրանց ապագա կենսաթոշակների մասին։
Բանկը կխրախուսի նաև այն աշխատակիցներին, ովքեր չեն հանդիսանում կուտակային կենսաթոշակային բաղադրիչի պարտադիր մասնակիցներ, սակայն ցանկություն կհայտնեն կամավոր կերպով միանալ այդ համակարգին:
«Մենք որոշեցինք հոգ տանել մեր աշխատողների ապագա կենսաթոշակների մասին, և այս որոշումը հանդիսանում է ընկերության սոցիալական պատասխանատվության քաղաքականության անքակտելի մասը, ինչպես նաև` անձնակազմի մոտիվացման ամենակարևոր գործիքներից մեկը», – ասել է Անելիք Բանկ» ՓԲԸ Վարչության նախագահ Ներսես Կարամանուկյանը:
Նա դրական իրողություն է համարել կիրառվող կենսաթոշակային բարեփոխումները, քանի որ այսուհետ կենսաթոշակային տարիքի հասնելուց հետո անձը կստանա ոչ թե պայմանական, այլ իր վաստակածին համապատասխան կենսաթոշակ։
Կենսաթոշակային բարեփոխման գործընթացը մեկնարկել է Հայաստանում 2011 թ.–ի հունվարի 1–ին կամավոր կուտակային կենսաթոշակային համակարգի ներդրման միջոցով։ Կուտակային բաղադրիչը թույլ կտա ապագա կենսաթոշակառուին ինքնուրույն ձևավորել կենսաթոշակի չափը։ 2014 թ.–ից կուտակային կենսաթոշակային համակարգից կարող են օգտվել 40 տարեկանից ցածր բոլոր աշխատողները, ինքնազբաղվածներն ու գյուղացիները։
Աշխատողներն իրենց կուտակային հաշվին ամսական կփոխանցեն իրենց աշխատավարձի 5 տոկոսը, ևս 5 տոկոս, սակայն ոչ ավել քան 25 հազար դրամ (300 հազար դրամ ձեռներեցների համար) կփոխանցի պետությունը։
«Անելիք Բանկ» ՓԲԸ–ն ստեղծվել է 1990 թվականի հուլիսի 9–ին, գրանցվել է 1991 թվականի հոկտեմբերի 1–ին, իսկ 1996 թվականի հոկտեմբերին բանկը ստացել է ՀՀ ԿԲ թիվ 9 գլխավոր արտոնագիր։ Լիբանանի առաջատար բանկերից մեկը` «Credit Bank S.A.L.»–ը, դեռևս 2009 թ.–ի հուլիսին ձեռք է բերել բանկի բաժնետոմսերի 51 տոկոսը` դառնալով բանկի ռազմավարական և հիմնական բաժնետերը։ 2012 թ.–ին «Credit Bank S.A.L.»–ի մասնաբաժինն աճել է` հասնելով 89,95 տոկոսի, իսկ 2013 թ.–ին «Credit Bank S.A.L.»–ը համախմբել է բանկի բաժնետոմսերի 100 տոկոսը։– 0–