ԿԲ ղեկավար. Հայաստանում արժույթի փոխարժեքի փոփոխությունը կհանգեցնի այս եռամսյակում 1,5-2% գնաճային հավելյալ ճնշման
ԵՐԵՎԱՆ, 9 դեկտեմբերի. /ԱՌԿԱ/. Հայաստանում արժույթի փոխարժեքի փոփոխությունը կհանգեցնի այս եռամսյակում 1,5-2% գնաճային հավելյալ ճնշման, երեքշաբթի լրագրողներին ասաց Հայաստանի Կենտրոնական բանկի նախագահ Արթուր Ջավադյանը։
Դրամը սկսել է արժեզրկվել նոյեմբերի 24–ից հետո, երբ փոխարժեքը բարձրացել էր 16,6 կետով` հասնելով 435 դրամի` թարմացնելով 8 տարվա նվազագույն ցուցանիշը։ Դեկտեմբերի 8-ին դոլարի փոխարժեքը հաղթահարեց հոգեբանական շեմը` 450 դրամ մեկ դոլարի դիմաց, այսօր փոխարժեքն արդեն 455,08 դրամ է մեկ դոլարի դիմաց։
Ջավադյանը նշեց, որ արժույթը կարևոր, բայց գնաճի վրա ազդող ոչ որոշիչ գործոն է։ Ըստ նրա` արժույթի փոխարժեքի փոփոխությունն ազդում է ներկրվող ապրանքների գների վրա, որոնք կազմում են Հայաստանի սպառողական զամբյուղի մոտ 37 տոկոսը։ ԿԲ ղեկավարը պարզաբանեց, որ փոխարժեքի ազդեցությունը գների վրա կախված է տարբեր գործոններից, օրինակ, շուկաների կառուցվածքը, մրցունակ ապրանքների առկայությունը, պահանջարկի էլաստիկությունը և այլն։
«Մեր հաշվարկներով` արժույթի փոխարժեքի փոփոխությունը կհանգեցնի լրացուցիչ 1,5-2% գնաճային ճնշման չորրորդ և հաջորդ եռամսյակում (2015 թ. առաջին եռամսյակ), ինչից հետո այդ ազդեցությունը կհարթվի տարվա ընթացքում», – ասաց Ջավադյանը։
Նա միաժամանակ նշեց, որ, ԿԲ–ի գնահատականների համաձայն, Հայաստանում գնաճը 2014 թվականի վերջին և 2015 թվականի վերջին կլինի 4% (±1,5%) նպատակային ցուցանիշի սահմաններում։
ԿԲ ղեկավարի խոսքով` դրամավարկային քաղաքականության ուղղությունների հերթական քննարկումների ընթացքում կարգավորիչն ավելի մանրամասն կներկայացնի գնաճի վրա վերջին զարգացումների հնարավոր ազդեցությունը։
Ազգային վիճակագրական ծառայության տվյալներով` Հայաստանում գնաճը 2014 թվականի հունվար–նոյեմբերին, 2013 թվականի հունվար–նոյեմբերի համեմատ, կազմել է 2.8 տոկոս։ 2014 թվականի պետբյուջեի համաձայն` գնաճը ծրագրված է 4% (±1,5%)։ Նույն ցուցանիշն է նախատեսված նաև 2015 թվականի պետբյուջեով։ ($1 – 455,08 դրամ)։–0–