Դավթյան. Հայաստանի բանկային համակարգում շահույթի կրճատման միտումները կշարունակվեն նաև 2015 թվականին
ԵՐԵՎԱՆ, 4 փետրվարի. /ԱՌԿԱ/. Հայաստանի բանկային համակարգում շահույթի կրճատման միտումները կշարունակվեն նաև 2015 թվականին` հաշվի առնելով տնտեսական իրավիճակը, դրամի արժեզրկումը և ռուսական շուկայի հետ սերտ ինտեգրումը, չորեքշաբթի լրագրողներին հայտնեց «Կոնվերսբանկ» ՓԲԸ–ի գործադիր տնօրեն Տիգրան Դավթյանը։
Հայկական բանկերի շահույթի համախառն ծավալը 2014 թվականի արդյունքներով կրճատվել է 41.3 տոկոսով` կազմելով 27.1 մլրդ դրամ։ Միաժամանակ, Հայաստանում գործող 21 բանկից 5–ը տարին ավարտել է վնասով։
Բանկիրը նման անկումը բացատրել է Կենտրոնական բանկի` դոլարային վարկերի տրամադրման ժամանակ պարտադիր պահուստավորման պահանջների խստացմամբ (12% –ից մինչև 20%), ինչը, նրա խոսքով, անմիջականորեն անդրադառնում է ոչ մեծ դրամային միջոցների տիրապետող բանկերի հետագա շահութաբերության վրա։
«Մենք ստիպված ենք դրամային նոր ռեսուրսներ փնտրել, քանի որ պահուստավորումը պետք է իրականացվի դրամով, իսկ դրանք բավականին լուրջ ծախսեր են»,– ասաց Դավթյանը` ավելացնելով, որ բոլոր վերոնշյալ պատճառներից ելնելով` 2015 թվականը կարող է 2014 թվականից ավելի բարդ լինել։
Նա միաժամանակ ընդգծեց, որ Կոնվերսբանկն ընդհանուր առմամբ չի բախվի լուրջ խնդիրների, քանի որ դեռևս 2014 թվականից պահպանողական քաղաքականություն է վարում, որը թույլ է տալիս անվտանգության բարձիկ ապահովել շահույթի աճի տեսքով։
Դավթյանը նշեց նաև, որ 2015 թվականին բանկը կփորձի պահպանել բոլոր հիմնական ցուցանիշները 2014 թվականի մակարդակով։
Այսօր Հայաստանում գործում է 21 առևտրային բանկ և «Համահայկական բանկը»։ Առևտրային բանկերի համախառն ծավալը 2014 թվականին կազմել է 3 410,6  մլրդ դրամ ( 16,1 տոկոսի աճ), պարտավորությունները` 2 921,8 մլրդ դրամ ( 18,3 տոկոսի աճ), բանկերի ընդհանուր կապիտալը` 488,7  մլրդ դրամ (4,2 տոկոսի աճ), վարկային ներդրումները ` 2 162,9 մլրդ. դրամ  (21,2 տոկոսի աճ), իսկ զուտ շահույթը` 27,1  մլրդ դրամ (41,3 տոկոսի անկում)։
«Կոնվերս բանկ» ՓԲԸ–ն գրանցվել է 1993 թ.–ի դեկտեմբերի 20–ին, 2007 թ.–ի փետրվարից 95 տոկոս մասնաբաժնով բանկի սեփականատեր է դարձել արգենտինահայ ձեռներեց Էդուարդո Էռնեկյանը։ Մնացած 5 տոկոսը պատկանում է Հայ Առաքելական Եկեղեցուն։
2014 թվականի արդյունքում բանկի ակտիվները կազմել են շուրջ 150 մլրդ դրամ, պարտավորությունները` 126 մլրդ դրամ, վարկային ներդրումները` 97 մլրդ դրամ, իսկ կապիտալը` 23 մլրդ դրամ։ (1 դոլարը`476,64 դրամ) -0-