Հայկական դրամի արժեզրկումը դոլարի նկատմամբ 2015թ. հունվար–փետրվարին կազմել է 16.51%
ԵՐԵՎԱՆ, 7 ապրիլի. /ԱՌԿԱ/. Հայկական դրամի արժեզրկումը դոլարի նկատմամբ 2015թ. հունվար–փետրվարին կազմել է 16.51 տոկոս։ Այդ մասին ասվում է Եվրասիական տնտեսական հանձնաժողովի կայքում։
ԵՏՀ տվյալների համաձայն, Հայաստանում դոլարի միջին փոխարժեքը 2015 թվականի հունվար–փետրվարին կազմել է 477.06 դրամ մեկ դոլարի դիմաց 2014 թվականի հունվար–փետրվարի 409.45–ի դիմաց (աճը` 16,51%)։ Եվրոյի փոխարժեքը Հայաստանում հաշվետու ժամանակահատվածում կազմել է 548.98 դրամ մեկ եվրոյի դիմաց 558.09 դրամի դիմաց։ Միաժամանակ, հայկական դրամը ռուբլու նկատմամբ 2015 թվականի հունվար–փետրվարին արժևորվել է 37.22 տոկոսով, ընդ որում` ռուբլու փոխարժեքը կազմել է 7.44 դրամ մեկ ռուբլու դիմաց։
«ԱՄՆ դոլարի և եվրոյի նկատմամբ ազգային արժույթների փոխանակման փոխարժեքները 2015 թվականի հունվար–փետրվարին 2014 թվականի հունվար–փետրվարի համեմատ էական աճ են ցույց տվել»,– նշվում է հաղորդման մեջ։
Հաղորդման համաձայն, հավելաճի առավելագույն տեմպեր են ցուցադրել ԱՄՆ դոլարի նկատմամբ ռուսական ռուբլու փոխանակման փոխարժեքը` 84 տոկոսով (63,15 ռուբլի $1–ի դիմաց), եվրոյի նկատմամբ` 56 տոկոսով (73.03 ռուբլի 1 եվրոյի դիմաց)։ Ռուսական ռուբլու դիմաց ԵՏՄ այլ անդամ պետությունների ազգային արժույթներն արժևորվել են։
Բելառուսական ռուբլու արժեզրկումն ԱՄՆ դոլարի նկատմամբ 2015 թվականի հունվար–փետրվարին 2014 թվականի նույն ժամանակահատվածի համեմատ կազմել է 52.94 տոկոս, եվրոյի նկատմամբ` 29.03 տոկոս։ Ղազախստանում տենգեի արժեզրկումը դոլարի նկատմամբ կազմել է 12.27 տոկոս, ինչը ԵՏՄ երկրներում ամենացածր ցուցանիշն է, իսկ եվրոյի նկատմամբ տենգեն ամրացել է 5.3 տոկոսով։
Ինչպես նշվում է հաղորդման մեջ, ԵՏՄ անդամ պետությունների ազգային արժույթների փոխանակման փոխարժեքներն ԱՄՆ–ում 2015 թվականի փետրվարին միջինը հասել են պատմական առավելագույն արժեքների։
Եվրոյի նկատմամբ 2015 թվականի փետրվարին Բելառուսի Հանրապետության և Ռուսաստանի Դաշնության ազգային արժույթների փոխանակման փոխարժեքների նշանակությունները միջին են 2015 թվականի հունվարին։ Հայաստանի Հանրապետության և Ղազախստանի Հանրապետության ազգային արժույթների փոխանակման փոխարժեքների միջին ցուցանիշները շարունակել են նվազել սկսած 2014 թվականից։ -0-