ՀՀ բանկային համակարգի վարկային պորտֆելը 2025 թվականի երրորդ եռամսյակում, 2024 թվականի նույն եռամսյակի համեմատ, աճել է 29.89%-ով՝ կազմելով 7.16 տրիլիոն դրամ
«ԱՌԿԱ» գործակալությունը հրապարակել է Հայաստանի ամենաշահութաբեր առևտրային բանկերի վարկանիշային աղյուսակը՝ հիմնված 2025 թվականի երրորդ եռամսյակի արդյունքների վրա
ՀՀ բանկային համակարգի վարկային պորտֆելը 2025 թվականի երկրորդ եռամսյակում, նույն տարվա առաջին եռամսյակի համեմատ, աճել է 6.11%-ով՝ կազմելով 6.82 տրիլիոն դրամ
«ԱՌԿԱ» գործակալությունը հրապարակել է Հայաստանի ամենաշահութաբեր առևտրային բանկերի վարկանիշային աղյուսակը՝ հիմնվելով 2025 թվականի երկրորդ եռամսյակի արդյունքների վրա
Moody’s Ratings հեղինակավոր միջազգային վարկանիշային գործակալությունը բարձրացրել է Կոնվերս Բանկի՝ ազգային արժույթով ու արտարժույթով երկարաժամկետ բանկային ավանդների վարկանիշը B1-ից Ba3
Freedom Broker Armenia-ի տնօրեն Հովակ Հովակիմյանը «ԱՌԿԱ» գործակալությանը տված հարցազրույցում անդրադարձել է այն թեմային, թե ինչ միտումներով է պայմանավորված եղել ներդրումային վարքագիծը 2025 թվականին, շուկայի որ հատվածների համար 2026 թվականը կարող է բեկումնային դառնալ, և ինչ մարտահրավերների առջև է կանգնած Հայաստանի կապիտալի շուկան մոտ ապագայում։
Հայաստանում ֆինանսական շուկաների նկատմամբ հետաքրքրությունը մեծանում է, և աստիճանաբար ավելի շատ մարդիկ են մտածում, թե ինչպես կարելի է ձևավորել երկարաժամկետ կապիտալ
Հայաստանում ավելի հաճախ են սկսել խոսել ֆինանսական կրթվածության մակարդակի անհրաժեշտության մասին, բայց ի՞նչ է դա իրականում նշանակում, և ինչո՞ւ է կարևոր ոչ միայն անհատի, այլև ամբողջ երկրի տնտեսության համար: Այս և այլ հարցերի շուրջ զրուցել ենք Freedom Academy Armenia-ի տնօրեն Գեորգի Մելքոնյանի հետ
Հնարավո՞ր է ներդրումներ սկսել ընդամենը 10-20 հազար դրամով, և ինչո՞ւ է սխալ այն կարծիքը, թե «ներդրում կատարելը միայն հարուստների համար է»։ Freedom Broker Armenia–ի մասնավոր ներդրումների բաժնի ղեկավար Արման Խաչատրյանը «ԱՌԿԱ» գործակալության հետ հարցազրույցում անդրադարձել է այս հարցերին
ՀՀ ԿԲ նախագահ Արթուր Ջավադյանը երեքշաբթի Ֆինանսական ներգրավվածության միության (Alliance for Financial Inclusion, AFI) գործադիր տնօրեն Ալֆրեդ Հաննիգի հետ քննարկել է գործակցության հետագա ուղղությունները և Կենտրոնական բանկի՝ AFI-ի առաջիկա ծրագրերում մասնակցության հնարավորությունները, հաղորդում է կարգավորիչի մամուլի ծառայությունը։
ՀՀ ԿԲ խորհուրդը երեքշաբթի նիստի ժամանակ որոշում է ընդունել պահպանել վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը 10,5%–ի մակարդակում, հայտնում է բանկի մամուլի ծառայությունը։
NASDAQ OMX Արմենիա ֆոնդային բորսայում ԱՄՆ դոլարի միջին կշռված փոխարժեքը հունիսի 23–ին, հունիսի 22–ի ցուցանիշի համեմատ, նվազել է 0,05 տոկոսով և մեկ դոլարի դիմաց կազմել է 472,79 դրամ։
Հունիսի 23–ի դրությամբ Հայաստանի արտարժույթի շուկայում հայկական դրամի նկատմամբ ձևավորված ԱՄՆ դոլարի միջին շուկայական փոխարժեքը, հունիսի 22–ի ցուցանիշի համեմատ, նվազել է 0,15 կետով և 1 դոլարի դիմաց կազմել 472,93 դրամ։
Անելիք բանկի հաճախորդներն այսուհետ կարող են քարտային և ընթացիկ հաշիվները համալրել Telcell վճարային համակարգի ինքնասպասարկման տերմինալների և ստացիոնար մասնաճյուղերի միջոցով, հայտնում է բանկի մամուլի ծառայությունը:
Եվրոպայի կենտրոնական բանկը կշարունակի աջակցել Հունաստանի բանկային համակարգին, քանի դեռ գործում է օգնության միջազգային ծրագիրը երկրում, հայտնում է interfax.ru–ն։