ԵՐԵՎԱՆ, 17 օգոստոսի. /ԱՌԿԱ/. Ապահովագրական ընկերությունների ԱՊՊԱ գծով պարգևավճարները 2016 թ.–ի առաջին կիսամյակում կազմել են 9,2 մլրդ դրամ, իսկ փոխհատուցումները` 3,9 մլրդ դրամ։ Այս մասին վկայում են «ԱՌԿԱ» գործակալության «Հայաստանի ապահովագրական ընկերությունները» 2016 թ.–ի առաջին կիսամյակի տեղեկագրի տվյալները։
«ԱՌԿԱ» գործակալության վերլուծության համաձայն` ապահովագրական ընկերությունների համախառն ապահովագրական պարգևավճարները հաշվետու ժամանակահատվածում կազմել են 15,8 մլրդ դրամ, իսկ փոխհատուցումները` 6,8 մլրդ դրամ։
Առաջին կիսամյակի արդյունքներով` ԱՊՊԱ գծով ապահովագրական պարգևավճարների մեծությամբ ապահովագրական շուկայի առաջատարն է Ռոսգոսստրախ–Արմենիա ընկերությունը` 2 733,7 մլն դրամ ծավալով։ Ընկերության ապահովագրական փոխհատուցումները հաշվետու ժամանակահատվածում կազմել են 1 387,4 մլն դրամ։
Երկրորդ տեղում է Ինգո Արմենիան, որի ԱՊՊԱ գծով պարգևավճարները հաշվետու ժամանակահատվածում կազմել են 1 855,2 մլն դրամ։ Միաժամանակ ԱՊՊԱ գծով ապահովագրական փոխհատուցումները կազմել են 793,1 մլն դրամ։
Այնուհետև գալիս է Նաիրի Ինշուրանս ընկերությունը`1 847,3 մլն դրամ պարգևավճարով և 565,4 մլն դրամ փոխհատուցումով, Սիլ Ինշուրանսը` համապատասխանաբար 1 087 մլն դրամ և 473,7 մլն դրամ, Ռեսոն` 1 075,7 մլն դրամ և 441,6 մլն դրամ, Արմենիա Ինշուրանսը` 618,8 մլն դրամ և 269,4 մլն դրամ։
Հայաստանի ապահովագրական ընկերությունների ակտիվներն առաջին կիսամյակի արդյունքում կազմել են 40,2 մլրդ դրամ (տարեսկզբից` 3,5 տոկոսի աճ), պարտավորությունները կազմել են 22,1 մլրդ դրամ (2 տոկոսի անկում), կապիտալը` 18 մլրդ դրամ (11 տոկոսի աճ)։
Հայաստանի ապահովագրական ընկերությունների զուտ շահույթը 2016 թ.–ի առաջին կիսամյակում կազմել է 2 620,7 մլն դրամ` 2016 թ.–ի նույն ժամանակահատվածին գրանցված 1 506,2 մլն դրամի համեմատ` ավելանալով 74 տոկոսով։ 2016 թ.–ի առաջին կիսամյակի դրությամբ երկրում գործում է 6 ապահովագրական ընկերություն ($1 – 475.69 դրամ)։–0-