Անելիք Բանկը ժամանակից շուտ է տեղաբաշխել 5 մլն դոլար ծավալով պարտատոմսերը
ԵՐԵՎԱՆ, 30 մայիսի. /ԱՌԿԱ/.  Անելիք Բանկի երկրորդ թողարկման անվանական արժեկտրոնային դոլարային պարտատոմսերը ամբողջությամբ տեղաբաշխվել են մայիսի 29-ին՝ նախապես սահմանված ժամկետից շուտ։ Բանկի մամուլի ծառայության տեղեկատվության համաձայն, պարտատոմսերը ձեռք են բերել և՛ ֆիզիկական, և՛ իրավաբանական անձինք` ինչպես Երևանում, այնպես էլ մարզերում։
«Պարտատոմսերի գերակշիռ մասը՝ ավելի քան 80%, ձեռք են բերվել ֆիզիկական անձանց կողմից, ինչը վկայում է հաճախորդների խորը վստահության և բարձր ֆինանսական գրագիտության մասին։ Նախատեսում ենք շարունակել պարտատոմսերի նոր տրանշների թողարկումը»,- ասել է Անելիք Բանկի ֆինանսական տնօրեն Ռուբեն Մելիքյանը:
Նշենք, որ երկրորդ թողարկման պարտատոմսերի ընդհանուր ծավալը կազմել է 5 մլն ԱՄՆ դոլար, շրջանառության ժամկետը՝ 24 ամիս, արժեկտրոնային եկամտաբերությունը՝ 6,25%, տոկոսների վճարման տարեկան պարբերականությունը՝ 6-ամիս:
Նախկինում Անելիք Բանկն արդեն իսկ թողարկել է անվանական արժեկտրոնային դոլարային և դրամային պարտատոմսերի 1-ին և 3-րդ տրանշները՝ համապատասխանաբար 5 մլն ԱՄՆ դոլար և 1 մլրդ ՀՀ դրամ ծավալներով:
«Անելիք Բանկ» ՓԲԸ–ն ստեղծվել է 1991 թ.–ի հուլիսի 9–ին, գրանցվել է 1991 թ.–ի հոկտեմբերի 1–ին։ Լիբանանի առաջատար բանկերից մեկը`« Credit Bank S.A.L.»–ը, 2009 թ.–ի հուլիսին ձեռք է բերել բանկի բաժնետոմսերի 51 տոկոսը` դառնալով նրա ռազմավարական և հիմնական բաժնետերը։ 2012 թ.–ին «CreditBank S.A.L.»–ի մասնաբաժինն ավելացել է` հասնելով 89,95 տոկոսի, իսկ 2013 թ.–ին «CreditBank S.A.L.»–ը դարձել է բանկի 100 տոկոսի բաժնետեր։ Այսօր բանկն ունի երկու բաժնետեր` FISTOCO LTD (59,7 տոկոս) և «CreditBank S.A.L.» (40,3 տոկոս)։ -0–