Fitch–ը կընդլայնի համագործակցությունը հայկական բանկերի հետ
ԵՐԵՎԱՆ, 4 հուլիսի. /ԱՌԿԱ/. Fitch Ratings միջազգային վարկանիշային գործակալությունն ակնկալում է Հայաստանում էմիտենտների պորտֆելի աճ, լրագրողներին ասաց Fitch Ratings գործակալության Ռուսաստանի, ԱՊՀ–ի և Սևծովյան տարածաշրջանի ղեկավար Դմիտրի Սուրկովը։
«Այսօրվա դրությամբ Fitch–ը հրապարակում է հայկական բանկերի երեք վարկանիշ, մենք պորտֆելի աճ ենք ակնկալում։ Բանակցություններ են ընթանում մի քանի բանկերի հետ, և արդեն կան պաշտոնական համաձայնագրեր նրանցից որոշների հետ», – ասաց նա։
Սուրկովի խոսքով, վարկային վարկանիշն օգնում է երկրներին առաջին հերթին ներգրավել ֆինանսավորում։ Վարկային վարկանիշի առկայությունը միջազգային ներդրողների կողմից էմիտենտի ընդունումն է։
Fitch Ratings միջազգային վարկանշային գործակալությունը հաստատել է Հայաստանի էմիտենտի դեֆոլտի` արտարժույթով և ազգային արժույթով երկարաժամկետ վարկանիշերը «В+» մակարդակում։ Վարկանիշային կանխատեսումը մնացել է անփոփոխ` «Կայուն»
«Հայաստանը ֆինանսավորում է ներգրավում եվրոպարտատոմսերի միջոցով։ Վարկանիշն ինդիկատոր է ներդրողների համար վարկունակության մակարդակի հարցում, որն այսօր ունի  վարկառուն։ Այդ պատառով հարկավոր է պահպանել վարկանիշը պարտատոմսերի շրջանառության ողջ ժամկետի ընթացքում», – ասաց նա։
Սուրկովը նաև նշեց, որ 18 ամսվա ընթացքում Հայաստանի վարկային վարկանիշը կմնա կայուն կանխատեսմամբ։ Բացի այդ, նա կարևորեց Հայաստանի մայրաքաղաք Երևանին վարկանիշի տրամադրումը։
«Հայաստանի պրոֆիլը` որպես վարկառու, կապիտալի միջազգային շուկաների մասնակից, շատ է աճել Երևանին վարկանիշ տրամադրելուց հետո, քանի որ մայրաքաղաքը երկրի ցուցափեղկն է», – ընդգծեց նա։
Fitch Ratings–ը 2016 թ.–ի դեկտեմբերին Երևանին տրամադրեց էմիտենտի դեֆոլտի` արտարժույթով և ազգային արժույթով երկարաժամկետ վարկանիշ «В+» մակարդակում, կանխատեսում` «կայուն», իսկ այս տարվա հուլիսին հաստատեց վարկանիշը։
Դմիտրի Սուրկովը նշեց, որ Fitch Ratings–ն ունի ամենախոշոր պորտֆելը տարածաշրջանում, մասնավորապես` Վրաստանում։ Նրա խոսքով, 2009 թ.–ից եվրոպարտատոմսերի նոր թողարկումների մեծ մասն իրականացվել է Fitch–ի վարկանիշերով։–0–