ԱԶԲ-ն Հայաստանի տնտեսական աճը 2018 թ.-ին նախատեսում է 4%-ի չափով
ԵՐԵՎԱՆ, 12 ապրիլի. /ԱՌԿԱ/. Ասիական զարգացման բանկն (ԱԶԲ) ակնկալում է, որ 2018թ.-ին Հայաստանի տնտեսական աճն ավելի համեստ կլինի՝ կազմելով 4,0%: Այս մասին նշվում է ԱԶԲ-ի «Ասիայի զարգացման հեռանկարներ 2018»(ԱԶՀ)  զեկույցում (Asian Development Outlook 2018) «How technology affects jobs»:
Զեկույցում նշվում է, որ 2019 թ.-ին Հայստանի ՀՆԱ-ի աճը  կկազմի 4,2%: Ընդ որում, գնաճը հանրապետությունում նախատեսվում է 2,7% չափով, իսկ 2019-ին` 2,2%:
2017 թ.-ին Հայաստանի տնտեսությունն արձանագրել է 7,5% աճ, իսկ գնաճը կազմել է 1%: 2018 թ.-ի համար Հայաստանի պետբյուջեում նախատեսված է ՀՆԱ-ի աճ` 4,5% չափով:
«Այս կանխատեսումները ենթադրում են շարունակական բարենպաստ արտաքին միջավայրի առկայություն և կառուցվածքային բարեփոխումների արագացում՝ կառավարման բարելավման, ինչպես նաև մասնավոր ներդրումների և արտահանման խթանման նպատակով», – նշվում է ԱԶԲ երևանյան գրասենյակի հաղորդագրությունում:
Շարունակվող հարկաբյուջետային համախմբումը կարևորագույն դերակատարություն ունի պետական պարտքի նվազեցման գործընթացում: Ընդ որում, 2018-ին դրամավարկային քաղաքականությունը կկոշտանա աճող գնաճային ճնշումների դեմ պայքարու համար:
Ինչ վերաբերում է տարածաշրջանին ու ԱՊՀ որոշ երկրների, ապա 2018-ին Ադրբեջանում նախատեսվում է ՀՆԱ-ի աճ` 1,7%-ով, Վրաստանում ` 4,5%-ով, Ղազախստանում` 3,2%, Ղրղըզստանում` 3,5%, Տաջիկստանում` 6%, Թուրքմենստանում` 6,5% և Ուզբեկստանում` 5,5%-ով:
Ըստ զեկույցի, ԱԶԲ-ն կանխատեսում է ՀՆԱ-ի աճ Ասիայում և խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանում, որը 2018թ.-ին կհասնի 6.0%-ի, իսկ 2019թ.-ին՝ 5.9%-ի, ինչը 2017թ.-ին գրանցված է 6.1%-ից մի փոքր ցածր:
«Զարգացող Ասիայի տնտեսությունների մեծամասնությունում աճի տեմպն արագացել է և դրան նպաստում է արտահանման բարձր պահանջարկն ու արագորեն ընդլայնվող ներքին պահանջարկը»,- նշվում է զեկույցում:
«Հեռանկարում կան անկման ռիսկեր, ինչը հիմնականում պայմանավորված է առևտրային լարվածության աճի սպառնալիքով: Վերջերս ԱՄՆ-ի կողմից սահմանված որոշ արտադրանքների սակագները դեռևս չեն վնասել առևտրին, սակայն ԱՄՆ-ի հետագա գործողությունները և դրանց դեմ հակազդեցությունը կարող են խաթարել Ասիայի և խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանի բիզնեսի և սպառողների վստահությունը: Բացի դրանից, ԱՄՆ-ի ավելի բարձր տոկոսադրույքները կարող են արագացնել կապիտալի արտահոսքը, թեև այդ ռիսկը որոշ չափով մեղմվում է տարածաշրջանին բնորոշ բարձր իրացվելիությամբ: Բարեբախտաբար, ասիական երկրների տնտեսությունների մեծ մասը պատրաստ է դիմակայել այդ մարտահրավերներին», – ասվում է զեկույցում:-0-