ԱԶԲ-ն պատրաստ է անհրաժեշտության դեպքում ֆինանսական օգնություն և խորհրդատվություն տրամադրել Հայաստանին. Ասակավա
ԵՐԵՎԱՆ, 20 օգոստոսի․ /ԱՌԿԱ/․ Ասիական զարգացման բանկի (ԱԶԲ) նախագահ Մասացուգու Ասակավան և Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը չորեքշաբթի՝ օգոստոսի 19-ին քննարկել են նոր կորոնավիրուսային հիվանդության ազդեցությունը և Հայաստանում ԱԶԲ-ի գործունեությունը, հայտնում է բանկի մամուլի ծառայությունը։
Ասակավայի խոսքով՝ COVID-19-ը ծանր ազդեցություն է թողել բոլոր երկրների, այդ թվում և Հայաստանի վրա, և շարունակում է աննախադեպ մարտահրավեր հանդիսանալ մարդկանց առողջության և տնտեսության համար։
«ԱԶԲ-ն շարունակում է լիովին հավատարիմ մնալ Հայաստանին աջակցելու իր հանձնառությանը այս դժվարին ժամանակներում և պատրաստ է, ըստ անհրաժեշտության, տրամադրել ֆինանսական օժանդաություն և խորհրդատվություն քաղաքականությունների մշակման գործընթացում»,- ասել է նա։
Ասակավան գովեստի խոսքեր է հղել Կառավարությանը՝ երկրի առողջապահական համակարգի հզորացման, COVID-19-ի աճող դեպքերի կառավարման պատրաստականության և տնտեսության վրա ազդեցությունների կառավարման ուղղությամբ իրականացված արագ գործողությունների կապակցությամբ՝ այդ թվում անդրադառնալով ազդակիր տնտեսվարողների աջակցությանն ուղղված տնտեսական և սոցիալական խթանների փաթեթներին, գործազրկության նպաստների շահառուների ընդլայնմանը և խոցելի խմբերին ուղղված սոցիալական պաշտպանության հարցերին։
Ասակավան և Փաշինյանը քննարկել են Հայաստանին ուղղված ԱԶԲ ընթացիկ աջակցության պորտֆելը, այդ թվում՝ առողջապահության, կրթության, էներգետիկայի, տրանսպորտի, քաղաքաշինության և աղետների ռիսկերի նվազեցման ոլորտում իրականացվող ծրագրերը։ Նրանք նաև քննարկել են երկրի մասնավոր հատվածում ներգրավվածության մեծացման հնարավորությունները, հատկապես՝ ենթակառուցվածքների և սոցիալական աջակցության գերակա ոլորտներում։
Փաշինյանն արտահայտել է իր գնահատանքը ԱԶԲ-ի կողմից Հայաստանին տրվող ընթացիկ աջակցության համար։
Ինչպես հայտնում է ՀՀ կառավարության մամուլի ծառայությունը, Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորել է Մասացուգու Ասագավային ԱԶԲ նախագահի պաշտոնում նշանակվելու կապակցությամբ և հրավիրել այցելել Հայաստան՝ համավարակի ավարտից հետո:
Վարչապետը նշել է, որ ԱԶԲ-ն Հայաստանի հուսալի գործընկերներից է: «Մենք կարևորում ենք ԱԶԲ հետ համագործակցությունը և դրա շարունակական զարգացումը», – նշել է Նիկոլ Փաշինյանը, ինչպես նաև բարձր գնահատել կորոնավիրուսի տնտեսական հետևանքների հաղթահարման նպատակով ԱԶԲ կողմից Հայաստանին ֆինանսական և տեխնիկական օժանդակության տրամադրումը:
Օգոստոսի 3-ին ԱԶԲ-ն հաստատել է Հայաստանին հատկացվող  2 միլիոն ԱՄՆ դոլար դրամաշնորհը «Ասիա-Խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանի աղետների ռիսկերին արձագանքման ֆոնդից»՝ Հայաստանի համար խիստ կարևոր անհատական պաշտպանիչ միջոցների և բժշկական պարագաների գնման համար։ Սա հավելվում է բժշկական սարքավորումների և պարագաների ձեռքբերման նպատակով նախկինում տրամադրված 500000 ԱՄՆ դոլար գումարին։ Այս ամիս ԱԶԲ-ն նաև հաստատել է դրամաշնորհային ֆինանսավորմամբ իրականացվելիք 750000 ԱՄՆ դոլար արժեքով տեխնիկական աջակցության ծրագիրը՝ սատարելու Հայաստանում հեռավար ուսուցման հարթակի ստեղծմանը։ Սա կօգնի ապահովել որակյալ և շարունակական կրթություն արտակարգ դրության և նորմալ կենսագործունեության պայմաններում։
Հունիսի 1-ին ԱԶԲ-ն ստորագրել է 20 միլիոն ԱՄՆ դոլարի վարկային համաձայնագիր «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» փակ բաժնետիրական ընկերության հետ շրջանառու կապիտալին աջակցության նպատակով՝ ապահովելու էներգիայի մատակարարումը, քանի դեռ երկիրը գտնվում է COVID-19-ի ազդեցության կառավարման փուլում։
ԱԶԲ-ն հանձնառու է բարգավաճող, ներառական, դիմակայուն և զարգացող Ասիա և Խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջան ունենալու գաղափարին՝ միևնույն ժամանակ շարունակելով ծայրահեղ աղքատության վերացմանն ուղղված իր ջանքերը։ ԱԶԲ-ն հիմնադրվել է 1966թ․ և պատկանում է 68 անդամների, որոնցից 49-ը տարածաշրջանից են։-0-