Հայաստանի համախառն պետական պարտքը նոյեմբերի վերջին գերազանցել է 9,1 մլրդ դոլարը
ԵՐԵՎԱՆ, 12 հունվարի./ԱՌԿԱ/. Հայաստանի համախառն պետական պարտքը 2021թ.–ի նոյեմբերի 30–ի տվյալներով կազմել է 9 159,275 մլն դոլար` 2021թ.–ի հոկտեմբերի 30–ի համեմատ նվազելով 49 940 մլն դոլարով։ Այս մասին նշվում է Հայաստանի ազգային վիճակագրական կոմիտեի հաշվետվության մեջ։
Միաժամանակ 2020թ.–ի դեկտեմբերի 31–ի դրությամբ պետական պարտքը կազմել է 7 968,486 մլն դոլար։
Դրամային արտահայտմամբ ամսվա ընթացքում պետական պարտքն աճել է 49 962,3 մլն դրամով` 2021թ.–ի նոյեմբերի 30–ի տվյալներով կազմելով 4 տրիլիոն 450մլրդ դրամ։
Ազգային վիճակագրական կոմիտեի տվյալներով, ընդհանուր պարտքի կառուցվածքում 6 650.584 մլն դոլարը բաժին է հասնում արտաքին պարտքին (ամսվա ընթացքում 56,2 մլն դոլարի նվազում), իսկ ներքին պարտքը նոյեմբերին աճել է 6.262 մլն դոլարով և կազմել 2 508.692 մլն դոլար։ Դրամային արտահայտմամբ արտաքին պարտքը նոյեմբերի արդյունքում ավելացել է 26 750.3 մլն դրամով և կազմել 3 տրիլիոն 231 մլրդ դրամ, իսկ ներքին պարտքն ավելացել է 23 212.0 մլն դրամով և կազմել է 1 տրիլիոն 218 մլրդ դրամ։
Արտաքին պարտքի կառուցվածքում կառավարության պարտքը նվազել է 48.191 մլն դոլարով և 2021թ.–ի նոյեմբերի արդյունքում կազմել է 6 184,311 մլն դոլար։ Միաժամանակ դրամային արտահայտմամբ կառավարության պարտքն ավելացել է 26 819,8 մլն դրամով և հասել 3 տրիլիոն 004 մլրդ դրամի։ Իսկ Կենտրոնական բանկի պարտքը նվազել է 8.011 մլն դոլարով և կազմել 466.273 մլն դոլար։
Ներքին պարտքի կառուցվածքում մոտ 2 345.366 մլն դոլարը (13.006մլն դոլարի նվազում) բաժին է հասնում ռեզիդենտների կողմից ձեռք բերված պետական պարտատոմսերին, արտարժույթով պետական պարտատոմսերը կազմել են 154.004 մլն դոլար (18.445մլն դոլարի աճ)։ Ինչպես 2021թ.–ի հոկտեմբերին հայտարարել է ՀՀ ֆինանսների նախարար Տիգրան Խաչատրյանը, Հայաստանի պետական պարտքն անվանական ծավալով 2022թ.–ի վերջին կկազմի 4 տրիլիոն 740 մլրդ դրամ կամ ՀՆԱ–ի 60,2%–ը։ Նրա խոսքով, Հայաստանի արտաքին պարտքը 2022թ.–ի վերջին կկազմի ընդհանուր պետական պարտքի 69%–ը, պետական պարտքի 51,1%–ը ֆինանսավորվելու է արտաքին վարկերի հաշվին, 30,1%–ը` պետական և գանձապետական պարտատոմսերի հաշվին, 18,7%–ը` արտարժույթով պարտատոմսերի։–0–