Շուկայի կապիտալիզացիան դեկտեմբերին տարեկան կտրվածքով աճել է 43,7%–ով՝ մինչև 384 մլրդ դրամ․ Հայկական ֆոնդային բորսայի ամփոփ տվյալներ
ԵՐԵՎԱՆ, 11 հունվարի․/ԱՌԿԱ/․ Հայաստանի ֆոնդային բորսան ամփոփել է 2023 թ.-ի դեկտեմբեր ամսվա տվյալները։
Պետական պարտատոմսերի բորսայական շուկա
Հայաստանի ֆոնդային բորսայում  դեկտեմբերին տեղի ունեցած պետական պարտատոմսերի տեղաբաշխման աճուրդների ընդհանուր ծավալը կազմել է ավելի քան 22,3 մլրդ դրամ:
Պետական պարտատոմսերի երկրորդային շուկայի բորսայական առևտրի ընդհանուր ծավալը դեկտեմբերին կազմել է ավելի քան 3 մլրդ ՀՀ դրամ, որը գերազանցում է նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի ցուցանիշը 793%-ով։ Առևտրի առկա պետական գանձապետական պարտատոմսերով կնքվել է 24 գործարք:
Կորպորատիվ պարտատոմսերի բորսայական շուկա
Նախորդ տարիների նույն ժամանակահատվածի համեմատ կորպորատիվ պարտատոմսերի թե՛ շուկայի և թե՛ առևտրի ծավալները պահել են աճի դինամիկան։ Կորպորատիվ պարտատոմսերի դեկտեմբեր ամսվա շուկայի ծավալը նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ աճել է 18.62%-ով և կազմել է ավելի քան 491 մլրդ դրամ։
Կորպորատիվ պարտատոմսերով իրականացված առևտրի ծավալը կազմել է ավելի քան 10 մլրդ դրամ և հաշվետու ժամանակահատվածում կնքվել է 440 գործարք։ Առևտրի ծավալը և կնքված գործարքների քանակը համապատասխանաբար աճել են նախորդ տարվա նույն ժամանակաշրջանի համեմատ 66%-ով և 98%-ով։ Բորսայում շրջանառվող կորպորատիվ պարտատոմսերի քանակը կազմել է 111։
ՌԵՊՈ գործարքներ
Ռեպո գործարքների ընդհանուր ծավալը կազմել է մոտ 4,4 մլրդ դրամ, որը գերազանցում է նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի ցուցանիշը 250%-ով:
Դեկտեմբերին կնքվել է 36 ռեպո գործարք։
Բաժնետոմսերի բորսայական շուկա
Բաժնետոմսերի առևտրի ծավալը կազմել է ավելի քան 187 մլն դրամ՝ աճելով նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ 77%-ով, իսկ շուկայի կապիտալիզացիան՝ ավելի քան 384 մլրդ դրամ, որը գերազանցում է նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի ցուցանիշը մոտ 43.7%-ով։ Բաժնետոմսերով կնքվել է 174 գործարք։
Ինչպես ավելի վաղ «ԱՌԿԱ» գործակալությանը տված հարցազրույցում հայտարարել է AMX –ի գլխավոր տնօրեն Հայկ Եգանյանը, շուկայի կապիտալիզացիան 2022թ․–ի արդյունքում հասել է 280մլրդ դրամ՝ նախորդ տարվա համեմատ ավելանալով 7%–ով։
AMX-ը Հայաստանում գործող միակ ֆոնդային բորսան է, որը հանդիսանում է նաև Հայաստանի կենտրոնական դեպոզիտարիայի միակ բաժնետերը: AMX խմբի առաքելությունն է նպաստել Հայաստանում բարենպաստ ներդրումային միջավայրի ձևավորմանը՝ առաջարկելով արդյունավետ լուծումներ ու ծառայություններ, այդ թվում՝ արժեթղթերի առևտրի, քլիրինգի, վերջնահաշվարկի և կենսաթոշակային համակարգի կառավարման ոլորտում: Բորսայական հաշվարկներն իրականացնում է Հայաստանի կենտրոնական դեպոզիտարիան, որի 100 տոկոս բաժնետերը Հայկական ֆոնդային բորսան է։–0–