Renaissance Capital․ հայկական դրամն առաջիկա երեք տարում կմնա կայուն իրական արտահայտմամբ
ԵՐԵՎԱՆ, 8 փետրվարի․/ԱՌԿԱ/․ Հայկական դրամն առաջիկա երեք տարում կմնա կայուն իրական արտահայտմամբ (այսինքն՝ կգրանցի չափավոր թուլացում անվանական արտահայտմամբ), նշվում է Renaissance Capital–ի վերլուծաբանների զեկույցում, որն անդրադառնում է ԱՊՀ վեց երկրների՝ Ադրբեջանի, Հայաստանի, Վրաստանի, Ղազախստանի, Տաջիկստանի և Ուզբեկստանի տնտեսություններին։
«Դրան կնպաստի խելամիտ ներքին քաղաքականության, կայուն առևտրի, զբոսաշրջության և դրամական փոխանցումների ներհոսքի, ինչպես նաև սփյուռքի կապիտալի հակացիկլիկ հոսքերի համադրությունը», – նշվում է ուսումնասիրության մեջ։
Վերլուծաբանները պարզաբանում են, որ ինչպես 2020 և 2022 թվականներին, փոխարժեքը մի կայունացել է քանի ամիսների ընթացքում և 2023 թվականն ավարտել է մեկ դոլարի դիմաց 404 դրամ մակարդակում։
«Մենք կանխատեսում ենք, որ մինչև 2024 և 2025 թվականների վերջը դրամի փոխարժեքը կկազմի համապատասխանաբար 410 դրամ մեկ դոլարի դիմաց և 424 դրամ մեկ դոլարի դիմաց, ինչը դեռ ավելի բարձր է, քան 2022-ին նախորդող տասնամյակի ընթացքում»,- ​​ասվում է զեկույցում։
Միևնույն ժամանակ, հետազոտության հեղինակները տեսնում են իրենց արժութային կանխատեսման նվազման չափավոր ռիսկեր՝ կապված Ռուսաստանից ներհոսքերի հնարավոր հակադարձման և Ադրբեջանի հետ հարաբերությունների սրման ռիսկերի հետ, մինչդեռ պոտենցիալ աճը կապված է Ռուսաստանից ներհոսքերի նոր ալիքների, ինչպես նաև այլ գործընկերների հետ առևտրի ակտիվացման հետ։–0–