Հայաստանում 2023թ․–ին վճարային քարտերի քանակն աճել է 16,9%–ով՝ մինչև 3,7 միլիոն, գործարքների ծավալը հասել է 6,7 տրիլիոն դրամի
ԵՐԵՎԱՆ, 22 փետրվարի․/ԱՌԿԱ/․ Հայաստանում վճարային քարտերի քանակը 2023թ․–ին կազմել է 3,7 միլիոն, ինչը 2022թ․–ի ցուցանիշից ավել է 16,9 տոկոսով, հայտնել է Հայաստանի բանկերի միության նախագահ Դանիել Ազատյանը։
Նա նշել է, որ աճը պայմանավորված է «Անկանխիկ գործարքների մասին» օրենքի գործողությամբ։
«Ընդհանուր կառուցվածքում Visa քարտերին բաժին է ընկնում 46,3%–ը, MasterCard-ին՝ 23,6%–ը, ArCa-ին՝ 23,4%–ը, իսկ միջազգային այլ քարտերին՝ 6,7%–ը»,- ասաց նա։
Ազատյանի խոսքով, անցած տարվա ընթացքում քարտերով կատարվել է 393,1 մլն գործարք, ինչը 96,7 տոկոսով ավել է 2022 թվականի ցուցանիշից, իսկ քարտերով կատարված գործարքների ծավալը հաշվետու ժամանակահատվածում կազմել է 6,7 տրլն. դրամ՝ նախորդ տարվա համեմատ աճելով 40.5%-ով։
Ինչպես նշվում է ՀԲՄ–ի հաշվետվության մեջ, դեկտեմբերի վերջին Հայաստանում հայկական բանկերի կողմից թողարկված քարտերով իրականացվել է 338,8 մլն գործարք (2022 թվականի համեմատ աճը կազմել է 104,1%), 5,6 տրլն դրամ ծավալով (աճը՝ 41.5%)։
Հաշվետու ժամանակահատվածում արտերկրի հայկական բանկերի քարտերով իրականացվել է 24,2 մլն գործարք (աճը՝ 61,9%)։ Դրանց ծավալը կազմել է 705 մլրդ դրամ (աճը՝ 54,6%)։
2023 թվականին Հայաստանում օտարերկրյա բանկերի քարտերով իրականացվել է 30,1 մլն գործարք (աճը՝ 67,6%)։ Նման գործարքների ծավալը կազմել է 375 մլրդ դրամ (աճը՝ 10,6%)։
«Այս տվյալները ցույց են տալիս, որ Հայաստանում ծառայությունների մատուցման և սպառման մշակույթը գնում է դեպի անկանխիկ վճարումներ»,- ասաց Ազատյանը՝ հավելելով, որ Հայաստանում զբոսաշրջիկները սկսել են ավելի շատ օգտվել քարտերից՝ չնայած նախորդ տարիներին գերակշռում էին կանխիկ վճարումները։
Նա նաև տեղեկացրեց, որ 2023 թվականին Հայաստանում բանկոմատների թիվը կազմել է մոտ 1,6 հազար, ինչը 4,2 տոկոսով պակաս է նախորդ տարվա համեմատ, իսկ POS տերմինալների թիվն աճել է 16,9 տոկոսով՝ կազմելով 80,5 հազար։
«Անկանխիկ վճարումների մասին» օրենք
Հայաստանի խորհրդարանը 2022 թվականի հունվարի 18-ին ընդունել է «Անկանխիկ վճարումների մասին» օրենքը և հարակից մի շարք օրենքներ՝ անկանխիկ վճարումների հետ կապված իրավահարաբերությունները կարգավորելու համար։ Սույն օրենքով կարգավորվող հիմնական ոլորտներն են ապրանքների դիմաց վճարումը, գույքի օտարումը, ապրանքների օգտագործումը, աշխատանքի կատարումը, ծառայությունների մատուցումը, աշխատավարձը և այլն:
Օրենքի շրջանակում ֆիզիկական անձանց կողմից իրականացվող կանխիկ գործարքների շեմը սահմանվել է 300 հազար դրամ։ Այս գումարից բարձր ցանկացած գործարք պետք է կատարվի անկանխիկ: Բացի այդ, սահմանվել են մի շարք ոլորտներ, որտեղ այդ շեմը զրոյական է, օրինակ՝ պետական ​​բյուջե, առողջապահության, կրթության, իրավաբանական ծառայությունների վճարումներն ու մուտքերը։
Նոր համակարգի ներդրումն իրականացվել է փուլերով՝ կարգավորումն ուժի մեջ է մտել 2022 թվականին Երևանում, 2023 թվականին ուժի մեջ է մտել մարզկենտրոններում, 2024 թվականից գործում է Հայաստանի ողջ տարածքում։-0-