Հայաստանյան ընկերությունը ձեռք է բերում Goldman Sachs–ի «դուստր» ձեռնարկությունը
ԵՐԵՎԱՆ, 31 հունվարի․/ԱՌԿԱ/․ Հունվարի 31-ին ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը հրաման է ստորագրել ռուսական Goldman Sachs բանկի (պատկանում է Goldman Sachs-ին) 100%-ը «Բալչուգ կապիտալ» հայկական ընկերությանը վաճառելու մասին, գրում է Frank Media-ն։
Balchug Capital ՓԲԸ-ն, որի գլխամասային գրասենյակը գտնվում է Երևանում, կառավարում է մոտ 2 միլիարդ դոլարի ակտիվներ:
Balchug Capital-ը ներդրումային ընկերություն է, որը ստեղծվել է 2010 թվականին Դավիթ Ամարյանի կողմից, ով գլխավոր տնօրենն է և վերահսկում է ողջ ներդրումային գործունեությունը: Դավիթ Ամարյանը նախկինում հինգ տարի աշխատել է Ռուբեն Վարդանյանի հիմնադրած «Տրոյկա-Դիալոգ» ներդրումային ընկերությունում, ավելի վաղ գրել էր Forbes ամսագիրը։
Ըստ SPARK-ի՝ ընկերությունն իրականացնում է խորհրդատվական գործունեություն առևտրային գործունեության և կառավարման, կանոնադրական կապիտալում ներդրումների և վենչուրային ներդրումների հարցերով։ «Baltschug-ը մասնագիտացած է իրադարձությունների և արժեքի վրա հիմնված երկարաժամկետ և կարճաժամկետ ռազմավարությունների, ինչպես նաև մասնավոր կապիտալի ներդրումների մեջ», – նշվում է ընկերության կայքում:
2024 թվականի հունիսին «ПСК – Новые решения»–ն (վերահսկվում է Balchug Capital հիմնադրամի կողմից) ձեռք բերեց Caterpillar Financial լիզինգային ընկերության, ինչպես նաև Լենինգրադի մարզի Caterpillar Tosno-ի հատուկ տեխնիկայի գործարանի 100%–ը: Նախկինում այդ ակտիվները պատկանում էին Caterpillar անդրազգային կորպորացիային (գլխավոր գրասենյակը գտնվում է Իրվինգում, Տեխաս, ԱՄՆ), որը 2022 թվականի մարտի սկզբին հայտարարեց Ռուսաստանում իր գործունեությունը դադարեցնելու մասին։
Goldman Sachs Bank-ի ակտիվները կազմում են 5,4 մլրդ ռուբլի, կապիտալը՝ 3,5 մլրդ ռուբլի, իսկ շահույթը 2024 թվականին կազմել է 551 մլն ռուբլի։