ՀՀ ԿԲ նախագահը մեկնաբանել է 2003թ․–ին լուծարված Արդշինբանկը պետական գրանցումից հանելու վերաբերյալ տարընթերցումները
ԵՐԵՎԱՆ, 5 փետրվարի․/ԱՌԿԱ/․ ՀՀ Կենտրոնական բանկի նախագահ Մարտին Գալստյանը մեկնաբանել է ԿԲ խորհրդի որոշումը՝ լուծարված «Արդշինբանկ» ԲԲԸ-ին պետական ​​ռեգիստրից հանելու մասին։
Հունվարի 29-ին Կենտրոնական բանկը պետական գրանցումից հանել է դեռևս 2002 թվականին սնանկացած և 2003 թվականին լուծարված «Արդշինբանկ» ԲԱՑ բաժնետիարական ընկերությունը:
«Կենտրոնական բանկի խորհրդի նախորդ նիստերից մեկում մենք որոշել էինք լուծարել Արդշինբանկը։ Միգուցե մեր ձևակերպումը տարընթերցումների տեղիք է տվել։ Սա այն լուծարված Արդշինբանկն է, որը գոյություն չունի 2003 թվականից։ Եղել է դատարանի որոշում (գործունեությունը) դադարեցնելու անհրաժեշտության մասին, Խորհուրդն արձագանքել է դատարանի որոշմանը։ Սա ոչ մի կերպ կապված չէ Արդշինբանկի կամ Արդշինինվեստբանկի հետ, որոնք այս պահին գործում են բանկային համակարգում»,- ասաց նա։
Հունվարի 30-ին «Արդշինբանկ» ՓԲԸ-ն հայտարարեց, որ «Արդշինբանկ» ՓԱԿ բաժնետիրական ընկերությունը շարունակում է գործել սովորական ռեժիմով, որևէ կապ չունի շուրջ 23 տարի առաջ լուծարված բանկի հետ և չի հանդիսանում այդ բանկի իրավահաջորդը: