ՀՀ բանկային համակարգը գերիշխող դիրք է գրավում ֆինանսական համակարգի ակտիվների կառուցվածքում՝ 83% մասնաբաժնով . ԿԲ
ԵՐԵՎԱՆ, 11 հունիսի․/ԱՌԿԱ/․ Բանկային համակարգի ակտիվները շարունակում են կազմել ֆինանսական համակարգի ակտիվների ճնշող մեծամասնությունը՝ մոտ 83%-ը, կամ մոտ 11 տրիլիոն դրամ, ասել է ՀՀ Կենտրոնական բանկի նախագահ Մարտին Գալստյանը՝ ներկայացնելով ֆինանսական կայունության վերաբերյալ զեկույցը նախորդ տարվա համար։
Զեկույցի համաձայն՝ բանկային ոլորտի ակտիվները 2024 թվականին աճել են 20.2%-ով, 5 տարվա ընթացքում տարեկան միջին աճը կազմել է 13.6%։
«2024 թվականին մեր ֆինանսական համակարգի բոլոր ոլորտներում գրանցվել է ակտիվների աճ։ ՀՀ-ի  ֆինանսական համակարգը ապահովել է ֆինանսական միջնորդության անընդհատությունը՝ երաշխավորելով բնակչությանը և բոլոր տնտեսվարող սուբյեկտներին ֆինանսական ծառայությունների անխափան մատուցումը», – ասել է Գալստյանը։
Կենտրոնական բանկի նախագահի խոսքով՝ զեկույցում ներառված են նաև ներդրումային ընկերությունների ցուցանիշները, որոնք բավականին տպավորիչ են։
Հաշվետվության համաձայն՝ ներդրումային ընկերությունների ակտիվները 2024 թվականին տարեկան աճ են գրանցել 57.1%, ֆինանսական համակարգի կառուցվածքում դրանց մասնաբաժինը կազմում է 1.9%, 5 տարվա ընթացքում տարեկան միջին աճը կազմում է 31.2%: Հաշվետվությունում նաև նշվում է, որ վարկային կազմակերպությունների ակտիվները 2024 թվականին աճել են 6.8%-ով (մասնաբաժին՝ 5.8%, 5 տարվա ընթացքում տարեկան միջին աճը՝ 1.5%), ապահովագրական ընկերությունների ակտիվները տարեկան աճ են գրանցել 9.7% (մասնաբաժին՝ 0.7%, 5 տարվա ընթացքում տարեկան միջին աճը՝ 7.8%), իսկ կենսաթոշակային ֆոնդերի ակտիվների աճը կազմել է 34.9% (մասնաբաժին՝ 8.1%, 5 տարվա ընթացքում տարեկան միջին աճը՝ 33.8%): Այլ ֆինանսական կազմակերպություններին բաժին է ընկնում 0.9%: ($1 – 383.54 դրամ):