Հունիսին դրամի և դոլարի միջին հաշվարկային փոխարժեքը 1%-ով ցածր էր, քան մեկ տարի առաջ
ԵՐԵՎԱՆ, 4 հուլիսի․/ԱՌԿԱ/․ 2025 թ.-ի հունիսին հայկական դրամի և ԱՄՆ դոլարի միջին հաշվարկային փոխարժեքը կազմել է 384.2 դրամ, ինչը 1%-ով ցածր է 2024 թ.-ի հունիսի նույն ցուցանիշից (388.1 դրամ)։ Այս մասին են վկայում  ՀՀ  Ազգային վիճակագրական կոմիտեի հաշվետվության տվյալները։
2025 թ.-ի հունիսին, նույն թ.-ի մայիսի համեմատ, ՀՀ-ում  գրանցվել է սպառողական գների և ԱՄՆ դոլարի նկատմամբ հայկական դրամի հաշվարկային փոխարժեքի համապատասխանաբար 1.3% և 0.6% նվազում (դրամը արժևորվել է):
Ընթացիկ տարվա  հունիսին, նախորդ տարվա դեկտեմբերի համեմատ, սպառողական գների 1.5%-ով աճը ուղեկցվել է ԱՄՆ դոլարի նկատմամբ հայկական դրամի հաշվարկային փոխարժեքի 3.1%-ով կրճատմամբ։
Նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածում ՀՀ-ում  սպառողական գների մակարդակը և հայկական դրամի հաշվարկային  փոխարժեքը ԱՄՆ դոլարի նկատմամբ նվազել են համապատասխանաբար 0.9%-ով և 4.1%-ով։