Հայաստանի ռիսկի հավելավճաըն Ադրբեջանի հետ խաղաղության համաձայնագրի նախաստորագրումից հետո նվազել է 15–20 բազային կետով․ ԿԲ նախագահ
ԵՐԵՎԱՆ, 26 սեպտեմբերի․/ԱՌԿԱ/․ Հայկական եվրապարտատոմսերի ռիսկայնությունը միջազգային շուկաներում օգոստոսի 8-ից հետո նվազել է մոտավորապես 15-20 բազային կետով, հայտարարել է ՀՀ կենտրոնական բանկի նախագահ Մարտին Գալստյանը՝ պատասխանելով Հանրային հեռուստատեսության հարցին այն մասին, թե ինչպիսին են Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի նախաստորագրման և Վաշինգտոնյան եռակողմ հռչակագրի ստորագրման արդյունքները։
Նա նշել է, որ դրական միտումն արդեն իսկ ակնհայտ է գործընկերների, միջազգային կազմակերպությունների և ֆինանսական խմբերի հետ շփումներում. մարդիկ լավատեսորեն են ընդունում այն ինչ, տեղի է ունեցել օգոստոսի 8-ին։
Օգոստոսի 19-ին Fitch Ratings-ը հայտարարեց, որ Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության համաձայնագրի ձեռքբերումը, հավանաբար, անմիջական ազդեցություն չի ունենա երկու երկրների վարկանիշերի վրա, բայց կարող է նպաստել վարկային ոլորտում դրական միջնաժամկետ միտումների ձևավորմանը։
«Եթե խոսենք առարկայական, ապա դրանք մեր եվրապարտատոմսերն են, որոնք թողարկվել են միջազգային շուկաներում։ Օգոստոսի 8-ից հետո նկատում ենք սփրեդի, այսինքն՝ ռիսկայնության աննշան նվազում։ Նվազման նման ֆենոմեն վերջերս նկատվել է նաև այլ զարգացող երկրներում, բայց Հայաստանում այն ​​ավելի մեծ է՝ հայկական եվրապարտատոմսերի (ռիսկի) նվազում մոտ 15-20 բազային կետով», – ասել է Գալստյանը։
2025 թվականի մարտի 5-ին Հայաստանը միջազգային կապիտալի շուկայում տեղաբաշխեց 750 միլիոն դոլարի եվրապարտատոմսեր՝ 7.1% եկամտաբերությամբ և 10 տարի մարման ժամկետով։ Կենտրոնական բանկի նախագահ Մարտին Գալստյանը մայիսի սկզբին «ԱՌԿԱ» լրատվական գործակալությանը հայտնել էր, որ այդ եվրապարտատոմսերի նկատմամբ պահանջարկը կազմել է 2.5 միլիարդ դոլար։ 2025 թվականի հուլիսի 8-ից Հայաստանի ֆոնդային բորսայի առևտրային համակարգում թույլատրվել է ավելի քան 502 միլիոն դոլարի եվրապարտատոմսերի առուվաճառք։
Միաժամանակ, Կենտրոնական բանկի ղեկավարը նշել է, որ այս սցենարում բանկային տոկոսադրույքները նույնպես պետք է նվազեն։
«Ռիսկի որոշակի նվազում կա։ Բոլորը սպասում են հաջորդ քայլին՝ խաղաղության համաձայնագրի վերջնական ստորագրմանը։ Այդ դեպքում մենք կունենանք շատ ավելի մեծ ճշգրտում դեպի ներքև, որը թույլ կտա շարժելու մեր պետական ​​պարտատոմսերի եկամտաբերության կորերը», – ասել է նա։