ՀՀ Կենտրոնական բանկը 6-րդ անգամ անընդմեջ վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը  թողեց անփոփոխ՝ սահմանելով 6.75%
ԵՐԵՎԱՆ, 4 նոյեմբեր․/ԱՌԿԱ/.   Նոյեմբերի 4-ին տեղի է ունեցել Հայաստանի Հանրապետության կենտրոնական բանկի խորհրդի նիստ, որի ժամանակ որոշվել է՝  վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը թողնել անփոփոխ, սահմանելով՝ 6․75%։
Ինչպես հայտնում է բանկի մամուլի ծառայությունը, Հայաստանի Հանրապետության կենտրոնական բանկի կողմից տրամադրվող լոմբարդային ռեպոյի տոկոսադրույքը՝ 8.25 %, Հայաստանի Հանրապետության կենտրոնական բանկի կողմից բանկերից ներգրավվող միջոցների տոկոսադրույքը՝ 5.25 %:
Սա 2025 թվականի փետրվարից ի վեր վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքի անփոփոխ մնալու վեցերորդ դեպքն է։
Կենտրոնական բանկի որոշումը համընկավ Freedom Broker Armenia-ի կողմից «ԱՌԿԱ» լրատվական գործակալությանը վերջերս տրված կանխատեսման հետ։ «Սա ռացիոնալ ընտրություն է. «սպասենք և տեսնենք» քաղաքականությունը Կենտրոնական բանկին մանևրելու տարածք է տալիս։ Եթե գնաճը արագանա կամ արժութային շուկայում անկայունություն առաջանա, կարգավորող մարմինը իրավունք ունի խստացնել պայմանները։ Եթե տվյալները ցույց տան հետագա սառեցում, կարելի է քննարկել նվազեցման հարցը», – ասվում է «ԱՌԿԱ» լրատվական գործակալությանը տված բացառիկ մեկնաբանության մեջ։
2023 թվականի հունիսից ի վեր, ՀՀ Կենտրոնական բանկի խորհուրդը անընդհատ իջեցնում է վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքը՝ աստիճանաբար այն 10.75%-ից հասցնելով 6.75%-ի 2025 թվականի փետրվարին։ Այդ ժամանակվանից ի վեր տոկոսադրույքը մնացել է անփոփոխ, այդ թվում՝ կարգավորողի սեպտեմբերի 16-ի վերջին որոշումը։