Արտերկրից 9 ամսվա ընթացքում Հայաստան կատարված դրամական փոխանցումների զուտ ներհոսքն ավելացել է 15,5%–ով
ԵՐԵՎԱՆ, 6 նոյեմբերի․/ԱՌԿԱ/․ ՀՀ բանկային համակարգի միջոցով ՀՀ ֆիզիկական անձանց անունով արտերկրից ստացված անդրսահմանային փոխանցումների զուտ ներհոսքը 2025 թվականի հունվար-սեպտեմբերին կազմել է 1.02 միլիարդ դոլար՝ 2024 թվականի հունվար-սեպտեմբերի 888 միլիոն դոլարի համեմատ, նշվում է ԿԲ–ի հաղորդագրության մեջ։
Այսպիսով, այս ցուցանիշը տարեկան կտրվածքով աճել է մոտ 15.5%-ով։
Ավելին, այս տարվա սեպտեմբերին զուտ ներհոսքը կազմել է 136.1 միլիոն դոլար՝ նախորդ տարվա սեպտեմբերի 97.2 միլիոն դոլարի համեմատ։
ՀՀ բանկային համակարգի միջոցով ՀՀ ֆիզիկական անձանց անունով արտերկրից կատարված անդրսահմանային փոխանցումների ներհոսքը այս տարվա առաջին 9 ամիսների ընթացքում կազմել է 4.25 միլիարդ դոլար՝ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի 3.96 միլիարդ դոլարի համեմատ։
Հայաստան կատարվող փոխանցումների առաջատարների շարքում են Ռուսաստանը՝ 2.7 միլիարդ դոլար և ԱՄՆ-ն՝ 528.3 միլիոն դոլար։ Ավելին, Ռուսաստանը և ԱՄՆ-ն նույնպես առաջատարներն են անցյալ տարվա առաջին ինը ամիսների ընթացքում Հայաստան կատարվող փոխանցումների ծավալով (համապատասխանաբար մոտ 2.57 միլիարդ դոլար և 505.3 միլիոն դոլար)։
Միաժամանակ, ՀՀ բանկային համակարգի միջոցով Հայաստանից արտասահման ֆիզիկական անձանց փոխանցումների արտահոսքը 2025 թվականի հունվար-սեպտեմբերին կազմել է 3.2 միլիարդ դոլար՝ 2024 թվականի նույն ժամանակահատվածի 3.07 միլիարդ դոլարի համեմատ։
2020 թվականի առաջին ինը ամիսներին Հայաստանից արտասահման կատարված փոխանցումների ծավալով առաջատարներն են Ռուսաստանը (564.8 միլիոն դոլար) և ԱՄԷ-ն (473.8 միլիոն դոլար): 2024 թվականի հունվար-սեպտեմբերին նույնպես առաջատարներն են ԱՄԷ-ն (642.9 միլիոն դոլար) և Ռուսաստանը (449.4 միլիոն դոլար):