ՀՀ պետական ​​բյուջեն առաջին 10 ամիսների ընթացքում կատարվել է 229.7 մլրդ դրամ պակասուրդով. Ֆինանսների նախարարություն
ԵՐԵՎԱՆ, 28 նոյեմբեր․/ԱՌԿԱ/. 2025 թվականի առաջին տասը ամիսների ընթացքում ՀՀ պետական բյուջեն կատարվել է 229.7 մլրդ դրամ պակասուրդով՝ նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի 211.5 մլրդ դրամի դիմաց։ Այս մասին նշված է ՀՀ Ֆինանսների նախարարության կողմից 2025 թվականի հունվար-հոկտեմբեր ամիսների պետական ​​բյուջեի կատարման մասին հրապարակված տեղեկատվության մեջ։
Նշվում է, որ այս ցուցանիշը ներկայացնում է վերանայված ծրագրի 37.3%-ը։
«Տարեկան ծրագրի համեմատ ցածր պակասուրդը հիմնականում պայմանավորված է ծախսերի համեմատ եկամուտների ավելի բարձր կատարողականով, ինչը հանգեցրել է ներքին ֆինանսավորման աղբյուրներից բյուջետային միջոցների ավելացմանը։ Ավելին, ցածր ցուցանիշ է գրանցվել արտաքին աղբյուրներից ստացված վարկերի համար, որը կազմել է 35.5 մլրդ դրամ կամ տարեկան ծրագրի 9.1%-ը», – նշվում է զեկույցում։
Ֆինանսների նախարարության տվյալներով՝ 2025 թվականի հունվար-հոկտեմբեր ամիսներին ՀՀ պետական բյուջեի եկամուտները կազմել են 2,367.8 մլրդ դրամ: Նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ պետական բյուջեի եկամուտներն աճել են 14.2%-ով կամ շուրջ 294.4 մլրդ դրամով:
2025 թվականի հունվար-հոկտեմբեր ամիսներին ՀՀ պետական բյուջեի ծախսերը կազմել են 2,597.5 մլրդ դրամ: Նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի համեմատ պետական բյուջեի ծախսերն աճել են 13.7%-ով կամ 312.6 մլրդ դրամով:
Իր վերջին՝ «Հայաստանի ամսական տնտեսական թարմացում -2025 թվականի նոյեմբեր» զեկույցում Համաշխարհային բանկը նշել էր, որ Հայաստանի առաջին երեք եռամսյակների կուտակային բյուջեի պակասուրդը հասել է տարեկան կանխատեսվող ՀՆԱ-ի 0.73%-ին՝ 2025 թվականի համար նախատեսված ՀՆԱ-ի 5.5%-ի պակասուրդի համեմատ։
ՀՀ ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանը ավելի վաղ հայտարարել էր, որ բյուջետային պակասուրդը նախատեսվում է կրճատել 5.5%-ից մինչև 4.5% 2026 թվականին, 2027 թվականին՝ մինչև 3.5%, այնուհետև՝ մինչև 2.8%, իսկ մինչև 2030 թվականը այդ ցուցանիշն իջեցնել մինչև 1%։