Armenian Сentral Bank overall reserves grow by 12.2% in third quarter
YEREVAN, November 30. /ARKA/. The Central Bank of Armenia (CBA) said today its overall reserves grew by 12.2% (113.2 million drams) in the first nine months of 2012 to 1.037 trillion drams.
It reported also a 7% rise in its foreign currency reserves (an equivalent of 51.5 billion drams) to 781.1 billion drams. Foreign currency reserves accounted for 75.3% of the overall reserves, down from 79% at the beginning of the year. Liabilities in foreign currency towards financial institutions were said to have grown by 20.8% or 32.8 billion drams to 190.9 billion drams in dram equivalent.
Foreign currency reserves placed at the International Monetary Fund dropped to 59.2 billion drams from 63.7 billion drams at the beginning of the year. The amount of foreign currency reserves earmarked for sale did not change standing at 917,000 drams. The volume of in hand foreign currency dropped to 7.1 billion drams from 7.5 billion at the beginning of the year.
Other reserves were said to have contracted by 23.9% to 665.6 million drams. Reserves in drams rose to 256.1 billion drams from 194.1 billion at the beginning of the year (a 31.9% rise). The amount of credit investments for reverse REPO transactions grew by 30.3% or 21.4 billion drams to 92 billion drams. Investments in dram assets set for sale grew by 36.4% to 120.9 billion drams from 88.7 billion drams at the beginning of the year. The volume of fixed and non-material assets stood at September 30 at 609.9 million drams. Other assets in drams were said to have grown from 3.7 billion drams to 7.9 billion drams. ($1 – 381.80 drams).-0-