Eurasian Development Bank intends to expand its activity in Armenia
YEREVAN, December 25. /ARKA/. Serzh Sargsyan, Armenian president, received Friday Eurasian Development Bank Management Board Chairman Andrei Belianinov, the presidential press office reports.
Congratulating the guest on being appointed as chairman of the management board of the bank, the Sargsyan expressed confidence that Mr Belianinov’s long work experience in both public and private sectors will help enhance the Bank’s role in the Eurasian space and implement new development programs in member countries.
Serzh Sargsyan and Andrei Belianinov discussed the prospects for deepening cooperation between Armenia and the Eurasian Development Bank, attracting investment and building up the Bank’s capacity.
Noting that during his visit he had already met with the prime minister and the finance minister of Armenia, and was therefore well-informed about the impressive pace of Armenia’s economic development, Andrei Belianinov stressed the Bank’s willingness to expand the scope of its commitments in Armenia. –0—